ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ 2014-15

2ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΛΗΤΗΣ

ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2014-15

ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Σας ενημερώνουμε  ότι την   Παρασκευή 10 Οκτωβρίου  ξεκινάει τη λειτουργία της η δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου και ευχόμαστε να αξιοποιηθεί δημιουργικά από τα παιδιά . Παρακαλούμε θερμά να διαβάσετε προσεχτικά το κείμενο που ακολουθεί για να βοηθήσετε αποτελεσματικά τα παιδιά σας .

1. Η προσφορά της παιδικής λογοτεχνίας στα παιδιά της προσχολικής ηλικίας .

Αποτελεί πλέον κοινή παραδοχή η άποψη ότι η ανάδυση των δεξιοτήτων ανάγνωσης και γραφής στα παιδιά προσχολικής ηλικίας ξεκινά από την οικογένεια . Τα παιδιά που έχουν αρχίσει να κατανοούν τη λειτουργία του γραπτού λόγου προτού φοιτήσουν στο σχολείο, έχουν γονείς οι οποίοι συζητούν συχνά μαζί τους , τους παρέχουν πολλές ευκαιρίες για γραφή και ανάγνωση , τους διαβάζουν πολλά βιβλία και πιστεύουν ότι η μάθηση του γραπτού λόγου δεν είναι υπόθεση μόνο των δασκάλων αλλά και δική τους .

Πλήθος ερευνών τα τελευταία χρόνια αποδεικνύει περίτρανα την μεγάλη σημασία που έχει η ανάγνωση και η αφήγηση ιστοριών από τους ενήλικες στα παιδιά της προσχολικής ηλικίας , για την περαιτέρω γλωσσική τους ανάπτυξη. Πολλοί ερευνητές  συνδέουν άμεσα και καθοριστικά , την μελλοντική πορεία των παιδιών ως μαθητών με τον αριθμό των ιστοριών που άκουσαν μέχρι την είσοδο τους στο νηπιαγωγείο .

Μέσα από την ανάγνωση λογοτεχνικών κειμένων τα παιδιά :

• Μαθαίνουν να αγαπούν και να απολαμβάνουν το διάβασμα
  • Αναπτύσσουν σημαντικά το λεξιλόγιο τους
  • Αναπτύσσουν τη φαντασία τους
  • Διευρύνουν τις γνώσεις τους
  • Μαθαίνουν πολλές πληροφορίες για την ανάγνωση όπως ότι διαβάζουμε από πάνω προς τα κάτω , από αριστερά προς τα δεξιά ξεφύλλισμα σελίδων κ.α.
  • Μαθαίνουν να εκφράζουν πιο σωστά τις σκέψεις και τα συναισθήματα τους

Ας βοηθήσουμε λοιπόν τα παιδιά να αγαπήσουν το διάβασμα και να πάρουν όλες εκείνες τις γνώσεις που θα τους χρειαστούν στο δημοτικό για τη συστηματική γραφή και ανάγνωση .

1. Μικρά μυστικά για τον τρόπο ανάγνωσης παιδικών βιβλίων .
  • Το πρώτο που πρέπει να καταφέρουμε είναι να συνδέσουμε το διάβασμα με ευχαρίστηση . Αφιερώστε στα παιδιά μισή ώρα πριν τον ύπνο για να χαλαρώσετε και εσείς μαζί τους και να απολαύσετε παρέα ένα βιβλίο.
  • Φροντίζετε ώστε όλα τα παιδιά να έχουν στο σπίτι τα δικά τους βιβλία και υλικό για γραφή.
  • Καλλιεργήστε στο σπίτι θετικό κλίμα απέναντι στην ανάγνωση βιβλίων .
  • Σχολιάζετε τις εικόνες και αφήστε τα παιδιά να μιλήσουν όταν το θέλουν .
  • Εξηγήστε τους τι είναι συγγραφέας , εικονογράφος , σελίδα , εξώφυλλο , εκδόσεις .
  • Να ρωτάτε τα παιδιά τι συμβαίνει , τι συνέβη ή τι πρόκειται να συμβεί στην πλοκή της ιστορίας .
  • Προσπαθήστε να κάνετε τη φωνή σας πιο εκφραστική .
  • Όταν μπορείτε να δείχνετε με το δάκτυλο τη φορά των γραμμάτων που διαβάζετε (κυρίως σε μικρά κείμενα με μεγάλα και ευανάγνωστα γράμματα) .
  • Παρακινήστε τα παιδιά να αναγνωρίσουν στο κείμενο γνωστά τους γράμματα π.χ. αυτά που έχουν στο όνομα τους.
  • Παρακινείστε τα παιδιά να γράφουν όπως θέλουν . Δεν έχει σημασία εδώ η ορθή γραφή αλλά η σκέψη πάνω σ’αυτό που θέλουν να γράψουν .
  • Παρακινείστε τα παιδιά να  κάνουν υποθέσεις σχετικά με το περιεχόμενο του γραπτού λόγου σε ετικέτες , συσκευασίες τροφίμων , επιγραφές κ. α. και μετά διαβάστε το  μαζί τους
  • Επικοινωνήστε  με το σχολείο για ότι σας προβληματίζει ή σας δυσκολεύει .

Τα παραπάνω  σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν δεσμευτικές εντολές αλλά απλές υποδείξεις για έναν δημιουργικό τρόπο ανάγνωσης παιδικής λογοτεχνίας . Να θυμάστε πως το πιο σημαντικό από όλα είναι η σύνδεση , στο μυαλό του παιδιού , του βιβλίου με απόλαυση και χαρά .

1. Κανόνες λειτουργίας της δανειστικής βιβλιοθήκης
  • Ο δανεισμός των βιβλίων θα γίνεται κάθε Παρασκευή  και  η επιστροφή τους την Δευτέρα .
  • Κάθε Παρασκευή θα είναι αφιερωμένη στα βιβλία και θα γίνονται δραστηριότητες φιλαναγνωσίας .
  • Η ευθύνη για την έγκαιρη επιστροφή των βιβλίων και την καλή κατάσταση αυτών , καλλιεργείται στα παιδιά αλλά είναι κυρίως ευθύνη των γονιών .
  • Σε περίπτωση φθοράς κάποιου βιβλίου , ο γονιός θα πρέπει να το αντικαταστήσει με ένα καινούργιο .
  • Τα βιβλία θα συνοδεύονται από ένα φύλλο εργασίας όπου το παιδί, αν το επιθυμεί θα μπορεί να εικονογραφήσει ότι θέλει από το βιβλίο που δανείστηκε και να αντιγράψει όπως μπορεί τον τίτλο. Επιβραβεύστε τα παιδιά για ότι καταφέρουν και μη ζωγραφίζετε εσείς γι’αυτά.
  •  Διαβάστε με τα παιδιά το « Συμβόλαιο » που θα σας στείλουμε και υπογράψτε  εσείς και το παιδί , όπως μπορεί . Το συμβόλαιο είναι σε δύο αντίτυπα ,το ένα επιστρέφεται στο σχολείο και το άλλο τοιχοκολλήστε το στο δωμάτιο του παιδιού για να του υπενθυμίζει τις υποχρεώσεις του απέναντι στο βιβλίο που δανείστηκε.
  • Χρήσιμες πληροφορίες για δραστηριότητες φιλαναγνωσίας με τα παιδιά σας μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα που δημιούργησε το σχολείο μας με σχετικό θέμα στην  παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση :

xaxana9.webnode.gr

Ελπίζουμε στη συνεργασία σας για την καλύτερη δυνατή αξιοποίηση της βιβλιοθήκης από τα παιδιά .

Οι νηπιαγωγοί