ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ

untitled-300x237Aντισεισμική προστασία
Στα πλαίσια δραστηριοτήτων που θα γίνουν στο Νηπιαγωγείο μας για την προστασία των παιδιών σε περίπτωση σεισμού , σας παρακαλούμε να μας βοηθήσετε στα παρακάτω :
1. Συζητήστε με τα παιδιά για τα μέτρα προφύλαξης σε περίπτωση σεισμού ενώ βρίσκεστε στο σπίτι .
2. Σε περίπτωση σεισμού ενώ τα παιδιά βρίσκονται στο σχολείο παρακαλούμε μη χρησιμοποιείτε όλοι μαζί το τηλέφωνο του.
3. Τα παιδιά θα τα παραλάβετε από την αυλή που είναι μπροστά από την είσοδο του σχολείου .
4. Mη ξεχνάτε ότι οι ώρες εκείνες απαιτούν ψυχραιμία, θάρρος και περίσκεψη. Ο πανικός δημιουργεί μόνο προβλήματα .
Σχέδιο αντισεισμικής προστασίας 2ου Νηπιαγωγείου Λητής 2015-2016

egelados

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΣΤΙΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ

Μας μάγεψαν και φέτος οι HOCUS POCUS με τις βαλίτσες τους γεμάτες παραμύθια . Όταν 40 παιδιά μένουν καθηλωμένα μία ώρα με τα μάτια και τα αυτιά ορθάνοιχτα…. ε.. τότε το θέατρο έχει επιτελέσει το έργο του !!!

DSC09695DSC09699DSC09697DSC09689DSC09688DSC09683DSC09681DSC09690DSC09680

ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ 2ου ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΛΗΤΗΣ

ena dfentro

Την Παρασκευή 16 Οκτωβρίου ξεκινάει την λειτουργία της η δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας . Παρακαλούμε να διαβάσετε προσεχτικά τις οδηγίες  που θα σας δοθούν.

Ελπίζουμε στην δημιουργική αξιοποίηση της.

καλό ταξίδι στον μαγικό κόσμο των βιβλίων!!!!

ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ 2015-16

bibliothiki

το θέατρο έρχεται στο σχολείο μας στα πλαίσια της θεατρικής αγωγής

IMG_0970
Την Πέμπτη 15 Οκτωβρίου τα παιδιά θα δουν στο χώρο του σχολείου την παράσταση μικτής τεχνικής « Παραμύθια στις βαλίτσες » από την καλλιτεχνική ομάδα HOCUS POCUS .Μία παράσταση βασισμένη σε Ευρωπαϊκά Κλασικά Παραμύθια που συνδυάζει την αφήγηση παραμυθιού, το κουκλοθέατρο και την παντομίμα σε ένα διαδραστικό πλαίσιο.
Δύο παράξενοι ταξιδιώτες εγκλωβίζονται σε έναν σταθμό τραίνων κουβαλώντας στις βαλίτσες τους τέσσερα παραμύθια. Οι βαλίτσες ανοίγουν και τα παραμύθια ζωντανεύουν. Οι ταξιδιώτες μεταμφιέζονται και μπαίνουν στα παραμύθια. Οι θεατές συμμετέχουν κι όλα τελειώνουν με μια παράξενη βροχή.
Το κόστος συμμετοχής είναι 3 ευρώ το παιδί .
Δεν διαταράσσεται το πρόγραμμα του σχολείου.
Βιογραφικό και πληροφορίες για την ομάδα θα βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο .

1 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΡΙΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ

Σήμερα γιορτάζουν ο παππούς και η γιαγιά !!!!! Χρόνια τους πολλά !!!

Να είναι γεροί και δυνατοί και να συνεχίσουν να  προσφέρουν στα εγγονάκια  τους ,  που τόσο τους αγαπούν!!!