Παγκόσμια Ημέρα Κατά του Παιδικού Καρκίνου

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 05 25 9.14.48 μμ Κάθε χρόνο στις 15 Φεβρουαρίου έχει καθιερωθεί να γιορτάζεται παγκοσμίως η Ημέρα Κατά του Παιδικού Καρκίνου.

Στο Νηπιαγωγείο μας οι μαθητές/τριες του 3ου Τμήματος υπό την καθοδήγηση της κ.Σωτηρίας Αντωνέλλου ευαισθητοποιήθηκαν στο συγκεκριμένο θέμα. Αφού μίλησαν για τη σοβαρότητα της ασθένειας και για  πιθανές εμπειρίες, που μπορεί να έχουν από παιδιά γνωστών τους οικογενειών, ενημερώθηκαν και για το Σύλλογο “Φλόγα”, που ζεσταίνει τις καρδιές των παιδιών με την ασθένεια αυτή σε όλη την Ελλάδα.

Στα πλαίσια του Πυλώνα του Αειφόρου Σχολείου για την Προαγωγή της Υγείας, τα παιδιά με μεγάλη ενσυναίσθηση για τα παιδιά με την ασθένεια αυτή, θέλησαν να φτιάξουν με την δασκάλα τους μία αφίσα  και να την στείλουν σε αυτά στο Σύλλογο Φλόγα για την παγκόσμια ημέρα.

Βάλτε στην καρδιά σας αγάπη και χαρά!

Είμαστε φίλοι σας ακούστε μας καλά.

Κάντε όνειρα τρελλά

και αφήστε τα να πετάξουν μακριά.

Βάλτε τους μέσα μια ευχή και αυτή θα πραγμτοποιηθεί!!

Παιδ.καρκ

Παιδ.Καρκ2

Τα παιδιά έστειλα την αφίσα τους στο Σύλλογο Φλόγα με πολλές πολλές ευχές, ώστε να δώσουν πολλή πολλή δύναμη στα παιδιά, δίνοντας το μήνυμα ότι τα έχουν πλάι τους.

ΖΩΗ – ΔΥΝΑΜΗ – ΥΠΟΜΟΝΗ – ΠΑΡΕΑ – ΑΓΑΠΗ – ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ – ΑΣΦΑΛΕΙΑ – ΥΠΟΜΟΝΗ – ΕΛΠΙΔΑ