277540877 921476935195984 7050857295276938360 n

Έξι σχολεία – μία θεατρική ομάδα παρουσιάζουν την παράσταση «Sui Palchi di Scuola” στο 1ο Φεστιβάλ Εφηβικών Ομάδων Θεσσαλονίκης,  «U_th festival», που συνδιοργανώνεται από το  Κέντρο Πολιτισμού της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας  με την Εταιρεία Θεάτρου αντίqρηση και με την υποστήριξη του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης στο Θέατρο Ολύμπιον με Ελεύθερη Είσοδο.

Συνολικά συμμετέχουν δεκαεννιά φορείς της πόλης μας που δραστηριοποιούνται θεατρικά με ομάδες εφήβων και θ΄ανέβουν στη σκηνή του ΟΛΥΜΠΙΟΝ στις 9-10 και 16-17 Απριλίου, για να παρουσιάσουν τη δουλειά τους.

Δεκαεννιά θεατρικές ομάδες εφήβων θα συναντηθούν με σκοπό να συνομιλήσουν καλλιτεχνικά σ΄ ένα κλίμα δημιουργίας και εξωστρέφειας στο δικό τους Φεστιβάλ: το «U_th festival»

Μεταξύ των εφηβικών ομάδων  θα είναι και η θεατρική ομάδα του 2ου ΓΕΛ Ωραιοκάστρου με το έργο «Ευμενίδες» του Αισχύλου, την Κυριακή 10 Απριλίου 2022 στις 18.00 μμ στο θέατρο Ολύμπιον.

Ιδιαίτερη νότα στο Φεστιβάλ θα δώσουν θεατρικές ομάδες από σχολεία της Ιταλίας, της Γαλλίας, της Ισπανίας και της Πολωνίας που φιλοξενούνται στην πόλη μας από το 2ο ΓΕΛ Ωραιοκάστρου στο πλαίσιο του προγράμματος  Erasmus+ «Sui Palchi di Scuola  και θα παρουσιάσουν το δικό τους έργο, την Κυριακή 10 Απριλίου 2022 στις 20.00 μμ.

(κατά την είσοδο απαιτείται πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης και επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας)