Κλειστά αύριο Παρασκευή 11/1/2019 τα σχολεία στο δήμο Ωραιοκάστρου

Κλειστά θα παραμείνουν τα σχολεία του νομού Θεσσαλονίκης σύφωνα με απόφαση της αντιπεριφερειάρχη κ Βούλας Πατουλίδου.

Η σχετική απόφαση αναφέρει:

ΘΕΜΑ: «Διακοπή μαθημάτων λόγω έκτακτων καιρικών συνθηκών»

ΑΠΟΦΑΣΗ

Η ΑΝΤΙΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ Μ.Ε. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Έχοντας υπόψη :

1. Τις διατάξεις του Ν. 3852/10 «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης –                                                   Πρόγραμμα Καλλικράτης» (ΦΕΚ 87 Α΄/07-06-10).
2. Τις διατάξεις του Π.Δ. 133/2010 «Οργανισμός Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας».
3. Την υπ. αριθμ.9752/2014 απόφαση του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Θεσσαλονίκης για την επικύρωση των    αποτελεσμάτων των αρχικών και επαναληπτικών Περιφερειακών Εκλογών της 18ης Μαΐου και της 25ης  Μαΐου 2014 και ανακήρυξης του επιτυχόντος και των επιλαχόντων συνδυασμών του εκλεγέντος Περιφερειάρχη, Αντιπεριφερειαρχών και μελών Περιφερειακών Συμβουλίων της Κεντρικής Μακεδονίας.
4. Την αριθμ. Οικ. 461114(9980)18-11-2014(ΦΕΚ 3129 Β΄21/11/2014) μεταβίβαση συγκεκριμένων αρμοδιοτήτων και παροχή εξουσιοδότησης υπογραφής εγγράφων, αποφάσεων και άλλων πράξεων “ΜΕ ΕΝΤΟΛΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗ”, στους Αντιπεριφερειάρχες, στον Εκτελεστικό Γραμματέα και στους  Προιστάμενους Γενικών Διευθύνσεων, Διευθύνσεων, Τμημάτων και Γραφείων της Περιφέρειας Κεντρικής  Μακεδονίας.
5. Τα ιδιαίτερα έντονα και επικίνδυνα καιρικά φαινόμενα.

ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ

Την συνέχιση διακοπής μαθημάτων των σχολείων της Α/ΒΑΘΜΙΑΣ & Β/ΘΜΙΑΣ εκπαίδευσης την Παρασκευή 11 Ιανουαρίου 2019, λόγω των έκτακτων καιρικών φαινομένων και ιδιαιτέρως των χαμηλών θερμοκρασιών (παγετός ιδιαίτερα τις πρωινές ώρες) που θα επικρατήσουν σε όλη την Μητροπολιτική Ενότητα Θεσσαλονίκης  και μέχρι νεοτέρας.

Η ΑΝΤΙΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΑΤΟΥΛΙΔΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ