Αποτίμηση 4ης επιμορφωτικής συνάντησης

4η

Την Παρασκευή 11/3/2022 πραγματοποιήθηκε για τους Συλλόγους Διδασκόντων του  2ου Δημοτικού σχολείου Αμυνταίου και του  Δημοτικού σχολείου Λεχόβου  η 4η κατά σειρά επιμόρφωση μέσω τηλεδιάσκεψης (Webex), που συνδιοργανώθηκε από τις αντίστοιχες σχολικές μονάδες στο πλαίσιο διαδικασιών εσωτερικής αξιολόγησης, ως προς τη λειτουργία και την ποιότητα του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου τους. Συγκεκριμένα, οι εκπαιδευτικοί των δύο σχολείων παρακολούθησαν την εισήγηση της κυρίας Αγγελίνας Λιθοξοΐδου με θέμα «Επίλυση συγκρούσεων στο σχολικό περιβάλλον: προϋποθέσεις, στρατηγικές και περιορισμοί».

1 1024x588

Η κ. Λιθοξοϊδου, Διδάκτορας του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, στο γνωστικό αντικείμενο της Σχολικής Διαμεσολάβησης, ανέπτυξε το θέμα των συγκρούσεων στο δημοτικό σχολείο και παρουσίασε τις προοπτικές της αποτελεσματικής διαχείρισής τους. Το ενδιαφέρον των συμμετεχόντων διατηρήθηκε αμείωτο μέχρι το τέλος της επιμορφωτικής διαδικασίας και τροφοδότησε μία εποικοδομητική συζήτηση με την εισηγήτρια, η οποία διαφώτισε ποικίλες πλευρές της σύγκρουσης στον σχολικό χώρο, από τη διαμόρφωση συνθηκών πρόληψής της μέχρι και την αντιμετώπισή της με πρακτικές διαμεσολάβησης.

2 768x430