Εκπαιδευτική επίσκεψη της Γ ‘ τάξης στο Οινοποιείο της Ένωσης Αγροτικών Συνεταιρισμών Αμυνταίου

1b scaled

Μια ξεχωριστή εμπειρία έζησαν οι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αμυνταίου, οι οποίοι/ες στο πλαίσιο του προγράμματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων «Ο Οινοπαραγωγός», που υλοποιούν με τη δασκάλα τους, Μανιουδάκη Δήμητρα, με αφορμή τον εορτασμό της «Παγκόσμιας Ημέρας Ξινόμαυρου» πραγματοποίησαν την 1η Νοεμβρίου 2021 εκπαιδευτική επίσκεψη στο οινοποιείο της Ένωσης Αγροτικών Συνεταιρισμών Αμυνταίου.
Αρχικά, τους μαθητές/ τριες υποδέχθηκαν η κα Διαμάντω Κρητικού, πρόεδρος του Αγροτικού Συλλόγου Δήμου Αμυνταίου και μέλος του Δ.Σ. του Αγροτικού Συνεταιρισμού Ευρύτερης Περιοχής Αμυνταίου και οι υπεύθυνοι του οινοποιείου της ΕΑΣ Αμυνταίου. Ακολούθησε ενημέρωση των
παιδιών από την οινολόγο κ. Μαρία Τσιβίκη και τον γεωπόνο κ. Κωνσταντίνο Μπουλοκώστα, για την ιστορία του oινοποιείου, τα είδη των σταφυλιών που καλλιεργούνται στην περιοχή του Αμυνταίου, τα στάδια και τις μεθόδους καλλιέργειας του αμπελιού, τον τρύγο και την οινοποίηση. Στη
συνέχεια, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στις παλιές και νέες εγκαταστάσεις του οινοποιείου, στους χώρους οινοποίησης των ήρεμων και των αφρώδων οίνων, στον χώρο παλαίωσης των κρασιών και να γνωρίσουν τη διαδικασία παρασκευής κρασιού και τα στάδια που ακολουθούνται από τον τρύγο ως την εμφιάλωση.
Ακολούθως, οι μικροί μαθητές είχαν τη δυνατότητα, με την καθοδήγηση του γεωπόνου και οινολόγου κ. Μπουλοκώστα Κωνσταντίνου να γνωρίσουν και να συμμετέχουν βιωματικά στη διαδικασία του τρύγου και του πατήματος των σταφυλιών. Τέλος, με μεγάλο ενθουσιασμό σχεδίασαν τη δική τους ετικέτα με την οποία διακόσμησαν το δικό τους μπουκαλάκι κρασιού.
Οι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αμυνταίου ευχαριστούν θερμά τον Αγροτικό Συνεταιρισμό Αμυνταίου, τον Πρόεδρο κ. Γιαννιτσόπουλο, την κα Διαμάντω Κρητικού, την οινολόγο, κα Μαρία Τσιβίκη, τον γεωπόνο κ. Μπουλοκώστα Κωνσταντίνο, την κα Έλενα Κυριακού,
Διευθύντρια του Οινοποιείου και την κα Ρωμανίδου Τζένη, Διευθύντρια Οικονομικών για την άψογη οργάνωση της εκπαιδευτικής επίσκεψης, η οποία ήταν μια πολύ όμορφη, βιωματική εμπειρία, που θα τους μείνει αξέχαστη.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές της Γ΄ τάξης
του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αμυνταίου

1 1 scaled 1a scaled 1b scaled 2 1 scaled 3 1 scaled 4 1 scaled 5 scaled 7 scaled 8 scaled 9 scaled 11 scaled 12 scaled 13 scaled

Ευχαριστήριο 2ου Δημοτικού Σχολείου Αμυνταίου