Δημοκρατία-Δικτατορία

Ο εορτασμός της 17 Νοέμβρη είναι για το νηπιαγωγείο μια θαυμάσια ευκαιρία για να προσεγγίσουν τα παιδιά τις έννοιες της δημοκρατίας και της δικτατορίας.
Η εξιστόρηση των γεγονότων και η παρακολούθηση σχετικών με την ημέρα βίντεο είναι λογικό να γεννήσουν κάποια “γιατί” στα παιδιά. Βέβαια είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσεις τον ανθρώπινο παραλογισμό σε τόσο μικρά παιδιά όμως είναι αναγκαίο να τους εξηγήσεις τις διαφορές που υπάρχουν σε κάθε κατάσταση ώστε να είναι αναγνωρίσιμες μελλοντικά.

Τί είναι Δημοκρατία; Τί είναι Δικτατορία; Πρόταση προσέγγισης του θέματος στο Νηπιαγωγείο, χρησιμοποιώντας τις ηρωίδες του παραμυθιού της Κων/νας Αρμενιάκου ¨Η κυρά Δημοκρατία”.

Λίγες μέρες πριν την επέτειο του Πολυτεχνείου μπορούμε να πούμε στα παιδιά ότι πρόκειται να έρθουν στην τάξη μας δύο κορίτσια: Η κυρά Δημοκρατία και η κυρά Δικτατορία. Ρωτάμε τα παιδιά αν τις ξέρουν και τί ξέρουν για αυτές.

Τους λέμε πως δεν μπορούν να μείνουν στο σχολείο μας και οι δύο (γιατί δεν είναι φίλες) και πως πρέπει να αποφασίσουμε μόλις τις γνωρίσουμε ποιά θέλουμε να μείνει και ποιά να φύγει.

Στην κυρά Δημοκρατία αρέσει να συγκεντρώνονται οι άνθρωποι και να συζητούν, να ανταλλάσουν απόψεις, να ακούει ο ένας τη γνώμη του άλλου. Θα της αρέσει στο σχολείο μας, που μαζευόμαστε όλοι μαζί στην παρεούλα μας και λέμε τις σκέψεις μας και τα νέα μας. Της αρέσουν επίσης οι γιορτές και χαίρεται όταν οι άνθρωποι όλοι μαζί κάνουν πράγματα

Αν θελήσετε όμως την κυρά Δικτατορία στην παρέα μας να ξέρετε πως απαγορεύει στους ανθρώπους να κυκλοφορούν μετά από μια συγκεκριμένη ώρα της ημέρας. Θα εξηγήσετε στους γονείς σας πως δε σας αφήνει να πηγαίνετε στη γιαγιά, στον παππού και στη θεία το βράδυ. Ούτε μπορείτε να βγείτε αργά έξω για φαγητό. Θα ρυθμίσετε το πρόγραμμα σας σύμφωνα με τις εντολές της γιατί αν δε συμφωνήσετε μαζί της θα σας επιβάλλει μια σειρά από τιμωρίες.

Ας ακούσουμε το παραμύθι που διαβάσαμε στο νηπιαγωγείο μας.

[Image6%255B5%255D.png]

Φυτεύοντας σπόρους…..

Συνεχίζουμε το αφιέρωμα στη σπορά , εκεί που το είχαμε αφήσει, λίγο πριν τις εκδηλώσεις μας για το Πολυτεχνείο.

Ξεκινάμε λοιπόν, τί χρειάζεται ένα φυτό για να μεγαλώσει;;

Τα φυτά | 3ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΙΛΙΟΥ

Αφού μάθαμε τί θέλει ένα φυτό για να αναπτυχθεί, σήμερα φυτέψαμε σιτάρι σε κεσεδάκια…….

Κάθε μέρα θα  παρακολουθούμε την ανάπτυξή τους.

Τα φυτά μας δίνουν τροφή, οξυγόνο, μας ομορφαίνουν τη ζωή, πρέπει λοιπόν κι εμείς να τα φροντίζουμε!

Διαβάσαμε το παραμύθι, η κόκκινη κοτούλα. Ας το ακούσουμε.