ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ

Όπως κάθε χρόνο , έτσι και φέτος το Γυμνάσιό μας γιόρτασε την Ευρωπαϊκή Ημέρα των Γλωσσών, η οποία έχει σα στόχο την προώθηση της πολυγλωσσίας και την ευαισθητοποίηση των νέων σε ότι αφορά στην εκμάθηση ξένων γλωσσών και πολιτισμών. Η γνώση περισσοτέρων της μίας γλώσσας διευρύνει τους ορίζοντές μας δίνοντας ευκαιρίες για γνώση , ταξίδια, επαγγελματική αποκατάσταση , και ευρύτερη καλλιέργεια πνεύματος.
Οι μαθητές μας , με την καθοδήγηση των καθηγητριών τους των ξένων γλωσσών , κ.κ. Μαρτάκη, Παπαϊωάννου και Χατζή, μετέφρασαν στα Αγγλικά , Γαλλικά , Γερμανικά και σε αρκετές ακόμα Ευρωπαϊκές γλώσσες , λέξεις , φράσεις και παροιμίες τις οποίες παρουσίασαν στους συμμαθητές τους. Επίσης έφτιαξαν αφίσες και ζωγραφιές σχετικές με την Ημέρα των Γλωσσών.Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό απο την όμορφη αυτή μικρή εκδήλωση του Γυμνασίου μας. Μπράβο σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν !!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/1gymchal/2018/10/02/eyropaiki-imera-ton-glosson/