Καλωσήρθατε στο μαθητικό ραδιόφωνο του 1ου  Δημοτικού Σχολείου Ωραιοκάστρου.

Το σχολείο μας απέκτησε φωνή!

Εδώ θα βρείτε εκπομπές που δημιουργήθηκαν από μαθητές και δασκάλους με όρεξη, μεράκι και αγάπη.

1η  εκπομπή: «Συζητάμε..». Σε αυτήν την εκπομπή, κυρίως οι μεγάλοι οι μαθητές του σχολείου μας, συζητάμε για θέματα που μας αφορούν, μας προβληματίζουν..

2η εκπομπή: «Μύθι μύθι παραμύθι..» Σε αυτήν την εκπομπή ακούμε παραμύθια που μας διαβάζουν μαθητές των μικρών τάξεων του σχολείου μας. Διαβάζουν όμορφα με χρώμα στη φωνή και αγάπη για το βιβλίο. Γιατί βιβλίο δεν είναι μόνο το βιβλίο της γλώσσας και των μαθηματικών, αλλά και τα δικά μας αγαπημένα βιβλία!

Η δράση ξεκίνησε φέτος το 2023, στα πλαίσια της αξιολόγησης της σχολικής μονάδας, με στόχο τη  Βελτίωση σχέσεων μεταξύ μαθητών-μαθητριών, με κάποια τμήματα του σχολείου και θα επεκταθεί και την επόμενη χρονιά σε ολόκληρο το σχολείο. Βασικός στόχος της δράσης είναι η περαιτέρω ανάπτυξη των κοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών (διαπροσωπική ενδοπροσωπική – συναισθηματική νοημοσύνη). Ο στόχος αυτός έρχεται να συμπληρώσει- βελτιώσει την προηγούμενη αξιολόγηση στον άξονα της παιδαγωγικής και μαθησιακής λειτουργίας. Το σχολείο γίνεται χώρος δημιουργικής έκφρασης για τους μαθητές του.

Το ταξίδι συνεχίζεται….

Ελάτε μαζί μας!!!

Ακούστε τις εκπομπές μας  στους παρακάτω συνδέσμους:

1. Συζητάμε- εθισμός στα ηλεκτρονικά παιχνίδια
  2. Συζητάμε -διατροφή
  3. Συζητάμε σχολικός εκφοβισμός

Ακούστε τα παραμύθια μας στους παρακάτω συνδέσμους:

1. Μυθι μυθι παραμύθι- Ποιος είναι ο αρχηγός;
  2. Μυθι μυθι παραμύθι- Το σώμα μου είναι δικό μου