cropped 14560242 673122849510750 8098962241240570760 o 1

Ημέρα: 4 Νοεμβρίου 2021

1ο βραβείο για το Σποτ «H Κύπρος είναι μια»- A2 σχ. έτους 2020-21 και Θεοκτίστη Παπαζώη

Οι μαθητές του Α2 (σχολικό έτος 2020-2021) και η δασκάλα τους Θεοκτίστη Παπαζώη, στα πλαίσια του 7ου Πανελλήνιου μαθητικού διαγωνισμού Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες, δημιούργησαν μαζί με τη δασκάλα τους ένα μικρό σποτ με τίτλο «η Κύπρος είναι μια» και κέρδισαν το 1ο βραβείο στην κατηγορία Σποτ.

Στόχος τους να ευαισθητοποιήσουν, να συγκινήσουν, να παρακινήσουν, να καταστήσουν τον θεατή γνώστη και συμμέτοχο του προβλήματος.

Παιδιά της Πρώτης δημοτικού του σχολείου μας εξηγούν με τον πιο παραστατικό τρόπο ότι αφού δε μπορούμε να χωρίσουμε κάτι τόσο απλό όπως τα βιβλία τους, παιχνίδια τους, αλλά χρειάζονται ενιαία για να είναι λειτουργικά και να αξιοποιηθούν οι δυνατότητες τους με επιτυχία, σίγουρα δε μπορεί να χωριστεί μια χώρα .

Πρόθεσητης οργανωτικής επιτροπής ήταν -αν οι συνθήκες το επέτρεπαν- να πραγματοποιηθεί στη Λευκωσία μια εκδήλωση βράβευσης το πρώτο δεκαήμερο του Οκτώβρη, αλλά αυτό δε κατέστη δυνατό.

Για αυτό το λόγο, μας απέστειλαν σε ψηφιακή μορφή τα βραβεία του περσινού διαγωνισμού.

Συγχαίρουμε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στο διαγωνισμό αλλά και τη δασκάλα τους,  που κατόρθωσαν υπό  πρωτόγνωρες και αντίξοες συνθήκες να ολοκληρώσουν το πρόγραμμά τους, να υποβάλουν τις μαθητικές τους δημιουργίες και να κερδίσουν το 1ο βραβείο!!

σχολείου δασκάλας 1

Ακολουθεί το Σποτ:

Η Κύπρος είναι μία

Δημιουργός: tpapazoi, στις: 14-05-2021, διάρκεια: 00:01:57

“Το θαυμαστικό!” – Ένα ποίημα του Β1 …στα βήματα του Τζιάνι Ροντάρι

Με αφορμή ένα ποίημα που συναντήσαμε στο μάθημα της Γλώσσας, “Το ερωτηματικό” του Τζιάνι Ροντάρι, σκεφτήκαμε, μιας και μαθαίνουμε αυτές τις μέρες για τα σημεία στίξης, ότι θα μπορούσαμε να “παίξουμε” λιγάκι και να γράψουμε ένα δικό μας παρόμοιο ποίημα για το θαυμαστικό. Ιδού, λοιπόν, η ποιητική μας δημιουργία:

Λήψη αρχείου

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén