1ο Δημοτικό Σχολείο Ωραιοκάστρου                                 Ωραιόκαστρο 18/11/2020

Αγαπητοί γονείς

Αφού ευχηθούμε πρωτίστως υγεία και υπομονή θέλουμε να σας ενημερώσουμε ότι όσο αφορά τη διάθεση φορητών ηλεκτρονικών συσκευών από το σχολείο μας ισχύουν τα εξής: Από την περσινή χρονιά μέχρι και σήμερα το σχολείο δεν έχει λάβει από το Υπουργείο Παιδείας καμία συσκευή για να καλύψει τις ανάγκες των μαθητών παρόλο πού έχουν συμπληρωθεί τα κατάλληλα link με τις ανάγκες αυτές. Κατά την περσινή χρονιά ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων προμήθευσε το σχολείο με 9 tablet τα οποία διατέθηκαν στους μαθητές μας και επιστράφηκαν στο σχολείο. Κατά την φετινή χρονιά έξι από αυτά διατέθηκαν σε μαθητές του σχολείου με κριτήριο τον αριθμό των μαθητών που έχει η κάθε οικογένεια στο σχολείο. Τα υπόλοιπα έχουν επιστραφεί κλειδωμένα και καταβάλλονται προσπάθειες έτσι ώστε να μπορέσουν να ξεκλειδώσουν και να παραδοθούν και αυτά στους μαθητές.

Υπενθυμίζεται ότι η καταγραφή της εικόνας ή της ομιλίας άλλου προσώπου κατά τη διάρκεια των δικτυακών μαθήματων είναι  παράνομη και επισύρει αστικές, ποινικές και διοικητικές κυρώσεις.

Καλή αρχή!

Η διευθύντρια του σχολείου