ΔΙΑΡΚΕΙΑ: ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2019-ΜΑΡΤΙΟΣ 2020

Πατήστε στην εικόνα για να δείτε τις λεπτομέρειες και τις δράσεις του Προγράμματος

​ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ
Α.ΚΥΡΙΟ ΘΕΜΑ- ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ

Με το διασχολικό Πρόγραμμα «Δυο σχολεία, μια αγκαλιά» στοχεύουμε στη διερεύνηση των αξιών ζωής: φιλία, αποδοχή, συνεργασία, σεβασμός και καλοσύνη. Η προσέγγιση θα γίνει διαθεματικά, με βασικούς άξονες τη δημιουργική λεκτική (προφορική – γραπτή) και σωματική έκφραση των συνεργαζόμενων μαθητών-μαθητριών. Οι έννοιες-αξίες ζωής θα προσεγγιστούν μέσα από κείμενα παιδικής λογοτεχνίας, δημιουργική γραφή (γλώσσα), θεατρικά δρώμενα, δημιουργία στίχων – μελωδίας, ομαδικά τραγούδια, σωματικούς σχηματισμούς (συμμετρία – γεωμετρικά σχήματα-μοτίβα), κινητική δημιουργικότητα. Επιπλέον οι μαθητές-τριες θα δημιουργήσουν πρωτότυπο υλικό και θα παρουσιάσουν τις δράσεις τους στη σχολική κοινότητα και το διαδίκτυο (σχολικά social media & ιστολόγια).

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ-ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ:
Βασιλική Σαζακλίδου, MSc Φυσικής Αγωγής 1ου Δημ. Σχ. Πολίχνης