9 Φεβρουαρίου 2021- Παγκόσμια μέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Etwinning Project-ROB AND ME

Ο μήνας Φεβρουάριος  μήνας αφιερωμάνος στο διαδίκτυο, καθώς τη δεύτερη Τρίτη κάθε χρόνου γιορτάζεται σε όλο το πλανήτη η Παγκόσμια μέρα Ασφαλούς Διαδικτύου. Για το έτος 2021 είναι στις 9 Φεβρουαρίου.  Στα πλαίσια λοιπόν του μαθήματος των ΤΠΕ, καθώς και στα πλαίσια του προγράμματος Etwinning « ROB AND ME» οι μαθητές του σχολείου μας πραγματοποίησαν δραστηριότητες και ιστοεξερευνησεις σχετικά με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του διαδικτύου. Έμαθαν πόσο σημαντικό είναι να αναφέρουν τις πηγές των εργασίών τους και τι είναι τα πνευματικά δικαιώματα.  Ήρθαν σε επαφή με έννοιες όπως προσωπικά δεδομένα, netiquette, fake news, κακόβουλο λογισμικό και κωδικοί ασφαλείας. Αν θέλετε και εσείς να γίνετε αυθεντίες στην Ασφάλεια στο Διαδίκτυο διαβάστε τις ψηφιακές αφίσες από τους μαθητές της ΣΤ τάξης του σχολείου μας και γελάστε με τα fake news που γράψανε στο βίντεο που ακολουθεί.