Αρχική / Γενικά / Αυτή την εβδομάδα κάναμε ένα μεγάλο ταξίδι στο Ηλιακό σύστημα και στους πλανήτες.Μέσα από βιβλία, εποπτικό υλικό αλλά και τραγούδια, μάθαμε γι΄ αυτούς, παίξαμε γλωσσικά, μαθηματικά, ψυχοκινητικά παιχνίδια και κάναμε διάφορες κατασκευές. Πιο συγκεκριμένα, γνωρίσαμε όλους τους πλανήτες, τα ονόματα τους, τα χαρακτηριστικά και την απόσταση που έχουν από τον Ήλιο. Δημιουργήσαμε το δικό μας διαστημόπλοιο και ετοιμάστηκαμε γρήγορα για απογείωση, κάναμε βόλτα στο φεγγάρι και κινηθήκαμε ανάμεσα από τους πλανήτες. Ακόμη, πήραμε τα στεφάνια μας “τους πλανήτες μας” και κάναμε στροφές γύρω από τον Ήλιο. Μάθαμε να χορεύουμε το χορό των αστεριών και σχεδιάσαμε τους δικούς μας εξωγήινους, μαθαίνοντας έτσι με αρκετή φαντασία πως συμπεριφέρονται “μάλλον” οι εξωγήινοι. Επιπλέον, δημιουργήσαμε το δικό μας παραμύθι με εξωγήινους αλλά και το δικό μας διάστημα με πλανήτες. Επίσης στο μάθημα των αγγλικών μάθαμε το αγαπημένο μας φρούτο. Τέλος, μας επισκέφτηκε στο σχολείο το πλανητάριο, παρακολουθήσαμε την ταινία θόλου και έγινε και παρατήρηση από το τηλεσκόπιο. Οι μαθητές βίωσαν μια εντυπωσιακή διδακτική εμπειρία χωρίς να χρειαστεί να βγουν από το σχολείο μας.