Παράταση εγγραφών στο Δημοτικό Σχολείο

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές μαθητών/τριών στα
Δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία της χώρας για το σχολικό έτος 2024-2025,
παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024

Ενημέρωση Γονέων και Κηδεμόνων

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

την Παρασκευή 22 Μαρτίου οι μαθητές θα γιορτάσουν την επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης και θα παρακολουθήσουν μαζί με τους δασκάλους τους την Παράσταση που ετοίμασαν γι αυτούς οι μαθητές της ΣΤ τάξης του σχολείου μας.

Ώρα προσέλευσης 08:15
Ώρα αποχώρησης 09:40

Την παράσταση θα μπορέσουν να παρακολουθήσουν μόνο οι γονείς της ΣΤ τάξης επειδή η σκηνή δεν θα χρησιμοποιηθεί και ο χώρος είναι για όλους μας πολύ περιορισμένος.

Οι γονείς και κηδεμόνες θα μπορέσουν να παραλάβουν τους μαθητές μετά το πέρας της εκδήλωσης στις 09:40.

Οι βαθμολογίες Β΄τριμήνου και η μηνιαία ενημέρωση προόδου για τους μαθητές θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη εβδομάδα και το πρόγραμμα συναντήσεων με τους εκπαιδευτικούς θα έχει ως εξής:

Τετάρτη 27 Μαρτίου και ώρα 13:20 συνάντηση με τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων Α1, Α2, ΣΤ1, ΣΤ2, Γ, Δ1

Πέμπτη 28 Μαρτίου και ώρα 13:20 συνάντηση με τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων Δ2, Ε1, Ε2, Β1, Β2

Εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-25

1 έως 20 Μαρτίου 2024

09:οο-10:00

α. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘΑ

β. Βιβλιάριο Υγείας του/της μαθητή/τριας ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών

γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή

δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας.

ε. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

Μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του «Πιστοποιητικού φοίτησης», το νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης» η οποία θα προσκομιστεί από τον γονέα ή τον κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας για την εγγραφή του/της στο Δημοτικό.  Το Πιστοποιητικό Φοίτησης στο Nηπιαγωγείο εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων (14 Ιουνίου 2024) και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο εγγραφής του/της μαθητή/τριας.

Σημείωση: Προϋποθέσεις εγγραφής μαθητών/τριών στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα, στο Αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου και στο Τμήμα Πρωινής Ζώνης

Οι μαθητές/τριες εγγράφονται στα παραπάνω προγράμματα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους.