2 Απριλίου Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου (1)

Η Καλημέρα,  σήμερα, μας ήρθε από τον Γρηγόρη

Η μαμά του μας ενημέρωσε πως ο Γρηγόρης  λέει :

« Ελπίζουμε να είστε όλοι καλά, να μην έχει  κολλήσει κανείς κοροναϊό και να περνάμε  καλά»

Επίσης του έχουν λείψει πολύ οι φίλοι του, οι δασκάλες του και το σχολείο του.

Και σε εμάς  Γρηγόρη, μας έλειψες πολύυυυυ!!!

Για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου ο Γρηγόρης, μας έστειλε το βιβλίο που διάβασε και τις ζωγραφιές που έκανε. Διάβασε την «Παγκόσμια Ιστορία – Προϊστορία» και ζωγράφισε τη σελίδα που του άρεσε.

ο Γρηγόρης ζωγραφίζει κάτι από το βιβλίο που διάβασε (image από 10ο Νηπιαγωγείο Ελευθερίου- Κορδελιού κάτω από CC BY-NC-ND 4.0)

ο Γρηγόρης ζωγραφίζει τη σελίδα που του άρεσε (image από 10ο Νηπιαγωγείο Ελευθερίου- Κορδελιού κάτω από CC BY-NC-ND 4.0)

το βιβλίο που διάβασε και η ζωγραφιά που έκανε ο Γρηγόρης (image από 10ο Νηπιαγωγείο Ελευθερίου- Κορδελιού κάτω από CC BY-NC-ND 4.0)

Ο Γρηγόρης είναι ένα από τα νήπια του 3ου τμήματος του Σχολείου μας. Από πέρυσι που ήταν προνήπιο ήξερε να κάνει πολύ περισσότερα  πράγματα για την ηλικία του.  Φέτος σαν μεγάλο νήπιο πια, μπορεί να διαβάζει απλές και δύσκολες λέξεις, και γράφει μόνος του  ότι  του ζητάμε.

Ο Γρηγόρης ,μας έστειλε ακόμα και ένα βίντεο μαζί με την μικρή αδελφή του, Σοφία. Τραγουδάνε ντουέτο με μια κιθάρα και ένα μικρό αρμόνιο, τις επιθυμίες τους, σε στίχους και μουσική δική τους!

Να μην είχε κοροναϊό , να περνούσαμε καλά,

Να πηγαίναμε σχολείο και βόλτες!

Να μην είχε κοροναϊό, να μην αρρωσταίναμε ποτέ

Και να πηγαίναμε βόλτες και να περνούσαμε καλά.

Να πηγαίναμε στα πάρκα, σε κούνιες και σε παιδότοπους!

Να ήμασταν καλά, να περνούσαμε καλά

και να ΄μασταν όλοι μια… χαρά!!!

Μπράβο Γρηγόρη!!! Μπράβο Σοφία!!!

Μας φτιάξατε τη μέρα!!!

Σε αναμονή και για άλλες δημιουργικές στιγμές!!!

Φιλάκια…!!