1 Οκτώβρη, Ημέρα Ηλικιωμένων

Η 1η Οκτωβρίου είναι μια σημαντική ημέρα για να τιμήσουμε τους ηλικιωμένους και να αναγνωρίσουμε τη συμβολή τους στην κοινωνία.

Σήμερα, την Παγκόσμια Ημέρα Ηλικιωμένων, ας αφιερώσουμε λίγο χρόνο για να εκφράσουμε την ευγνωμοσύνη μας στους ανθρώπους που μας έχουν διδάξει τόσα πολλά.

Η σοφία, η εμπειρία και η ανιδιοτελής αγάπη τους είναι ανεκτίμητα δώρα.

Ας δημιουργήσουμε μια κοινωνία όπου όλοι οι ηλικιωμένοι θα νιώθουν σεβασμό και θα έχουν πρόσβαση στις υπηρεσίες που χρειάζονται.

Οι κατασκευές μας για την ημέρα των ηλικιωμένων:

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ 2

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

H Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού έγινε γιορτή στο νηπιαγωγείο και το δημοτικό σχολείο της Καρυάς! Μικροί και μεγάλοι μαθητές ένωσαν τις δυνάμεις τους σε ένα πρωινό γεμάτο παιχνίδια, γέλιο και άθληση.

Μια μέρα γεμάτη χαρά και κίνηση, που έδειξε πόσο σημαντική είναι η άθληση για τη σωματική και ψυχική υγεία των παιδιών!

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδάκια!

cartoon happy kids playing in autumn background free vector

Φθινοπωρινά…τεχνουργήματα!

Φυτέματα  στον σχολικό κήπο! (Μαρούλι)

Τα φυτέματα του φθινοπώρου είναι μια υπέροχη δραστηριότητα που συνδυάζει την επαφή με τη φύση, την εκμάθηση και τη δημιουργικότητα.

Μερικά φυτά, όπως  το μαρούλι, μπορούν να φυτευτούν το φθινόπωρο και να αντέξουν τις χαμηλές θερμοκρασίες.

Τα παιδιά  συμμετέχουν ενεργά στη διαδικασία της φύτευσης. Σκάβουν μικρές τρύπες, τοποθετούν  τους σπόρους, σκεπάζουν με χώμα, κατόπιν ποτίζουν τα φυτά.

Φυτεύοντας Φασόλια και Φακές σε Ποτηράκια: Ένα Διασκεδαστικό Πείραμα για Μικρούς και Μεγάλους!

Ένας πολύ απλός και διασκεδαστικός τρόπος να δείξεις στα παιδιά πώς μεγαλώνουν τα φυτά και να τα μυήσεις στον κόσμο της κηπουρικής.

Τα χρωματιστά δέντρα του φθινοπώρου!

Τα παιδιά  ζωγραφίζουν δέντρα φθινοπωρινά με τυπώματα, χρησιμοποιώντας τις παλάμες τους ή άλλα υλικά (π.χ. το χαρτόνι από το ρολό κουζίνας), όπου τα φύλλα τους έχουν διάφορες αποχρώσεις του κίτρινου, πορτοκαλί και κόκκινου.

” Τα φύλλο…ανθρωπάκια!!”

Τα φυλλαράκια μπορούν να μεταμορφωθούν σε πανέμορφα ανθρωπάκια με λίγη φαντασία και δημιουργικότητα.

Με αφορμή τα χρώματα της φύσης το φθινόπωρο θυμόμαστε…και μαθαίνουμε  τα χρώματα!!

Το φθινόπωρο είναι σαν ένας ζωγράφος που βάφει τη φύση με μια παλέτα από ζεστά, έντονα χρώματα. Είναι μια υπέροχη ευκαιρία να γνωρίσουμε καλύτερα τα χρώματα και να τα συνδέσουμε με την φύση.

• Διαβάζουμε βιβλία για τα χρώματα
  • Ακούμε τραγούδια για τα χρώματα
  • Παίζουμε παιχνίδια με χρωματιστά κύβους ή μπάλες
  • Φτιάχνουμε ένα κολάζ
  • Παίζουμε στο χρωματιστό μας …δάπεδο!!

Είναι ένα δάπεδο φτιαγμένο από πολλά κομμάτια  χαρτιού , το καθένα με ένα διαφορετικό χρώμα. Μοιάζει με ένα μεγάλο παζλ και μπορεί να δημιουργηθεί σε διάφορα μεγέθη και σχήματα, όπου τα παιδιά μπορούν να πηδούν ή να περπατούν στα τετράγωνα του χρώματος που τους ζητάμε.

Καταγραφή

Νέα Ξεκινήματα στο Νηπιαγωγείο Καρυάς

Τα Αρχικά των Ονομάτων μας με κολάζ!

Παιχνίδια Γνωριμίας με στόχο τη δημιουργία δεσμών φιλίας , συνεργασίας και σεβασμού!

αγιασμος

Επίκαιρη Ανακοίνωση: Αγιασμός για το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο Καρυάς

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,

Σας ενημερώνουμε ότι ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2024-2025, τόσο για το Νηπιαγωγείο όσο και για το Δημοτικό Σχολείο Καρυάς, θα πραγματοποιηθεί:

• Την Τετάρτη, 11 Σεπτεμβρίου 2024
  • Ώρα: 9:00 π.μ.
  • Στο Προαύλιο του σχολείου (καιρού επιτρέποντος!)

Σας προσκαλούμε όλους να παραβρεθείτε σε αυτή την όμορφη εκδήλωση για να ευχηθούμε καλή σχολική χρονιά στα παιδιά μας.

Με εκτίμηση,

Ζαλαβρα Λουκία

Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου Καρυάς

IMG 2097

Η αρχή μιας νέας υπέροχης περιπέτειας!

Καλώς ήρθατε σε ένα νέο ξεκίνημα!

IMG 2111

Τα καμπανάκια χτυπούν και μας καλούν σε μια νέα σχολική χρονιά γεμάτη χαμόγελα, παιχνίδια και δημιουργία!

Στο νηπιαγωγείο μας, οι μικροί μας φίλοι θα γνωρίσουν έναν κόσμο μαγείας, όπου θα εξερευνήσουν, θα πειραματιστούν και θα ανακαλύψουν τον κόσμο που τους περιβάλλει.

Μαζί θα δημιουργήσουμε όμορφες αναμνήσεις και θα χτίσουμε τις βάσεις για μια ζωή γεμάτη μάθηση και χαρά.

Αγαπητοί γονείς και παιδιά,

Σας  καλωσορίζω και σας καλώ να γίνετε μέρος αυτής  της μεγάλης μας οικογένειας!

Καλώς ήρθατε σε έναν κόσμο γεμάτο χρώματα και παιχνίδι!

Καλή σχολική χρονιά για όλους μας!!