6ο Νηπιαγωγείο Ναυπλίου

Φτάσε όπου δεν μπορείς! Ν. Καζαντζάκης

Σεμινάριο παροχής πρώτων βοηθειών του ΕΚΑΒ για ενήλικες στο 6ο Νηπιαγωγείο Ναυπλίου

Διασώστες του ΕΚΑΒ επισκέφθηκαν το 6ο Νηπ/γείο Ναυπλίου στα πλαίσια του προγράμματος κυκλοφοριακής αγωγής, «Κυκλοφορώ με ασφάλεια στο δρόμο», προκειμένου να ενημερώσουν γονείς και κηδεμόνες για θέματα παροχής πρώτων βοηθειών. Ευχαριστούμε πολύ τους διασώστες!

Επίσκεψη κλιμακίου του ΕΚΑΒ στο 6ο Νηπιαγωγείο Ναυπλίου

Κλιμάκιο του ΕΚΑΒ επισκέφθηκε το 6ο Νηπ/γείο Ναυπλίου στα πλαίσια του προγράμματος κυκλοφοριακής αγωγής, «Κυκλοφορώ με ασφάλεια στο δρόμο», προκειμένου να ενημερώσει τους μικρούς μαθητές για θέματα παροχής πρώτων βοηθειών. Ευχαριστούμε θερμά το πλήρωμα του ΕΚΑΒ!

Μανιτάρια με την τεχνική του κολλάζ

Μανιτάρια με χαρτοκοπτική, χαρτοκολλητική, επίπεδο και ανάγλυφο κολλάζ, με κανσόν χαρτόνια και γκοφρέ χαρτί

Η άνοιξη μέσα από τα μάτια των μικρών καλλιτεχνών

Κάτω από: Άνοιξη,Τέχνη,Χρώματα6ο Νηπιαγωγείο Ναυπλίου στις 10:43 στις 31 Αυγούστου 2018  Με ετικέτα , , ,

Ελεύθερα σχέδια ζωγραφικής με τέμπερες

Λουλούδια με ανάγλυφο κολλάζ

Κάτω από: Άνοιξη,Κολλάζ,Τέχνη,Χρώματα6ο Νηπιαγωγείο Ναυπλίου στις 23:19 στις 30 Αυγούστου 2018  Με ετικέτα , , ,

Καλοκαιρινές κάρτες

Κάτω από: Καλοκαίρι,Χειροτεχνίες6ο Νηπιαγωγείο Ναυπλίου στις 22:05 στις 29 Αυγούστου 2018  Με ετικέτα ,

Χαρτοκοπτική, χαρτοκολλητική, κολάζ επίπεδο & ανάγλυφο.

Χαρτοκοπτική, χαρτοκολλητική, με κανσόν χαρτόνι.

Καλοκαίρι-δωράκια για το τέλος της χρονιάς

Κάτω από: Καλοκαίρι6ο Νηπιαγωγείο Ναυπλίου στις 21:39 στις 29 Αυγούστου 2018  Με ετικέτα

Αναμνηστικά δώρα αποχαιρετισμού από τη νηπιαγωγό για τους μαθητές της με πολλή αγάπη

Ένα μολύβι για να σου θυμίζει ότι έχεις ακόμα πολλά να μάθεις και για να αφήσεις ένα καλό σημάδι παντού!
Μια γόμα για να σου θυμίζει ότι δεν πειράζει να κάνεις λάθη και για να διορθώσεις ό,τι δεν σου αρέσει στη ζωή σου!
Ένα κομμάτι από το παζλ που έχουν όλοι οι συμμαθητές σου, για να θυμάσαι την τάξη σου και για να ξαναβρεθείτε κάποτε όλοι μαζί επιτυχημένοι κι ευτυχισμένοι ενώνοντας τα κομμάτια σας!
Λίγη χρυσόσκονη για να είναι η ζωή σου όμορφη σαν νεραΪδοχώρα!
Ένα αστέρι για να θυμάσαι να λάμπεις πάντα! Καραμέλες για να βλέπεις πάντα τη γλυκιά πλευρά της ζωής!

Η ΣΚΟΥΦΟΚΟΚΚΙΝΙΤΣΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

Τα παιδιά του 6ου Νηπ/γείου Ναυπλίου επεξεργάστηκαν δημιουργικά το βιβλίο της Μαρίνας Γιώτη «Σκουφοκοκκινίτσα» με στόχο την καλλιέργεια της αναγνωστικής τους απόλαυσης, την ανάπτυξη της αφηγηματικής τους ικανότητας, τη δραστηριοποίηση της φαντασίας και της εφευρετικότητας τους και τη διερεύνηση της κριτικής και δημιουργικής τους σκέψης. Τα παιδιά συνάντησαν τη συγγραφέα στον πολιτιστικό χώρο του Φουγάρου, όπου είχαν την ευκαιρία να αλληλοεπιδράσουν μαζί της μέσα από θεατροπαιδαγωγικά δρώμενα.

Χελιδονίσματα

Τα χελιδονίσματα ή αλλιώς τα κάλαντα της άνοιξης,  αποτελούν ένα χαρακτηριστικό έθιμο της 1ης Μαρτίου, που σηματοδοτεί τον ερχομό της άνοιξης. Το πρωί της ημέρας αυτής, τα παιδιά της σχολικής ηλικίας τριγυρίζουν στα σπίτια, κρατώντας ένα ξύλινο ομοίωμα χελιδονιού και να τραγουδούν την έλευση της άνοιξης και την επιστροφή των χελιδονιών.

Ήρθε ήρθε χελιδόνα
ήρθε και άλλη μεληδόνα
κάθισε και λάλησε
και γλυκά κελάηδησε:

Μάρτη, Μάρτη μου καλέ,
και Φλεβάρη φοβερέ
κι αν φλεβίσεις κι αν τσικνίσεις
καλοκαίρι θα μυρίσεις
Κι αν χιονίσεις κι αν κακίσεις
πάλιν άνοιξη θ’ ανθίσεις.

Γιορτή μητέρας

Κάρτες με κολλάζ ανάγλυφο origami λουλουδιού και έντομα από αφρώδες υλικό και ξύλο

Ανοιξιάτικα καδράκια με κολλάζ επίπεδο, χαρτοκοπτική, χαρτοκολλητική και ζωγραφική

Ζουζουνοκάρτες