“Ιστορικές” … στιγμές στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα Θεσσαλονίκης!

“Συναυλία για το συμμαθητή μας” – Ευχαριστίες

Οι μαθήτριες και οι μαθητές του Γενικού Λυκείου Πολυγύρου, ο Σύλλογος Διδασκόντων και η Διεύθυνση του σχολείου θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε με όλη μας την καρδιά όλους όσους συνέβαλαν, ο καθένας από την πλευρά του, στην πραγματοποίηση της «Συναυλίας για το συμμαθητή μας» που πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία την Κυριακή 18/2/2024 στις 18:00 στο Δημοτικό Θέατρο Πολυγύρου.

Aρχικά, ευχαριστούμε όσους συμμετείχαν στην εκδήλωση, οι οποίοι, με σειρά εμφάνισης, ήταν:  η Big Band από τα νέα Μουδανιά οι χορωδίες του 1ου, 2ου και 3ου Δημοτικού σχολείου Πολυγύρου, η Παιδική Χορωδία του Δήμου Πολυγύρου, η ορχήστρα και η χορωδία του ΕΠΑΛ Πολυγύρου, η ορχήστρα του Γυμνασίου Πολυγύρου και τα μουσικά σχήματα του ΓΕΛ Πολυγύρου.

Θερμές ευχαριστίες για τη συνδρομή του στην διοργάνωση της Συναυλίας στο Δήμο Πολυγύρου και ιδιαίτερα στον Δήμαρχο κ. Γ. Εμμανουήλ και τον Αντιδήμαρχο Πολιτισμού,  Αθλητισμού και Τουρισμού κ. Γ. Λελεγιάννη.

Επίσης, ευχαριστούμε τον Δήμο Ν. Προποτίδας για τη μεταφορά της Big Band, τον Δ. Τσικούρη – Tsikouris Sound and Instruments για την ηχητική κάλυψη της συναυλίας, το φωτογραφείο Φωτο Περικλής για την βιντεοσκόπηση και τον κ. Γ. Διαμαντουλάκη για την επιμέλεια του φωτισμού και τη γενική επίβλεψη της εκδήλωσης.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του ΓΕΛ Πολυγύρου για την πολύτιμη βοήθειά του στην προετοιμασία και την πραγματοποίηση της εκδήλωσης.

Τέλος, ευχαριστούμε όλους τους γονείς και φίλους που παρακολούθησαν την εκδήλωση και συνέβαλαν στην επίτευξη του στόχου μας, ο οποίος ήταν να δείξουμε έμπρακτα στο μαθητή μας που νοσεί και την οικογένειά του πως είμαστε δίπλα τους και τους συμπαραστεκόμαστε στο δύσκολο αγώνα τους με αγάπη.

Η Διευθύντρια του ΓΕΛ Πολυγύρου,

Αικατερίνη Τουσίμη

Συναυλία για τον συμμαθητή μας

Συναυλία για τον συμμαθητή μας Πρόσκληση

Με πρωτοβουλία του Γενικού Λυκείου Πολυγύρου και με τη συμμετοχή σχολείων του Πολυγύρου οργανώνεται συναυλία για τον μαθητή του ΓΕΛ Πολυγύρου που νοσεί. Στο Δημοτικό Θέατρο Πολυγύρου, την Κυριακή 18-2-2024 στις 6:00 το απόγευμα, το 1ο Δημοτικό Σχολείο Πολυγύρου, το 2ο Δημοτικό Σχολείο Πολυγύρου, το 3ο Δημοτικό Σχολείο Πολυγύρου, το Γυμνάσιο Πολυγύρου, το ΓΕΛ Πολυγύρου, το ΕΠΑΛ Πολυγύρου και η Παιδική Χορωδία του Δήμου Πολυγύρου θα παρουσιάσουν ένα πρόγραμμα με μουσική και τραγούδια που ετοίμασαν οι μαθητές με τους δασκάλους τους. Τη συναυλία θα ανοίξει η Big Band των Ν. Μουδανιών.

Σας καλούμε όλους να παρακολουθήσετε τη συναυλία με την οποία οι μαθητές μας μάς διδάσκουν ενσυναίσθηση και αλληλεγγύη!

Εικονική επίσκεψη στις υπόγειες εγκαταστάσεις του CERN στο πείραμα ΑΤΛΑΣ

Την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου και την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε εικονική επίσκεψη, διάρκειας μιας ώρας, των μαθητών  της Θετικής Κατεύθυνσης της Γ  Λυκείου και των μαθητών της Β Λυκείου του ΓΕΛ Πολυγύρου στις υπόγειες εγκαταστάσεις του πειράματος ΑΤΛΑΣ στον Μεγάλο Επιταχυντή Αδρονίων LHC στο CERN. Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα, σε πραγματικό χρόνο, να ξεναγηθούν στην εγκατάσταση του ανιχνευτή ATLAS, που βρίσκεται σε βάθος 93 μέτρων κάτω από την επιφάνεια της γης, το κέντρο ελέγχου του ATLAS, την αίθουσα των υπερ-υπολογιστών, ενώ επίσης γνώρισαν τα προηγμένα συστήματα ασφάλειας (βιομετρικά, χρήση δοσιμέτρου) που εξασφαλίζουν την εξουσιοδοτούμενη είσοδο στο CERN. Τον συντονισμό της επίσκεψης ανέλαβε η  εκπαιδευτικός Βίκη Δρόσου και η διευθύντρια Κατερίνα Τουσίμη.

ImportedPhoto 1706730622884

Αναπηρία: δε φοβίζει, στολίζει!

Επίσκεψη μαθητών/τριων του ΓΕΛ Πολυγύρου στην έκθεση “Αντιθέσεις” του ΣΚΕΤΧ

εικόνα Viber 2023 11 23 11 52 41 334

εικόνα Viber 2023 11 23 11 52 29 799

εικόνα Viber 2023 11 23 11 52 16 752

εικόνα Viber 2023 11 23 11 52 04 474

Την προηγούμενη και αυτή την εβδομάδα, διάφορα τμήματα του ΓΕΛ Πολυγύρου επισκέφτηκαν την αίθουσα του Συλλόγου Καλλιτεχνών Εικαστικών Τεχνών Χαλκιδικής (ΣΚΕΤΧ), όπου έλαβε χώρα έκθεση του Συλλόγου με τίτλο ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ…
Η επίσκεψη είχε εκπαιδευτικό χαρακτήρα κι έδωσε στις μαθήτριες και τους μαθητές του Λυκείου την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή βιωματικά με διαφορά είδη τέχνης.
Η Διευθύντρια του Λυκείου καθώς και ο σύλλογος διδασκόντων ευχαριστούν θερμά τις κυρίες, μέλη του ΣΚΕΤΧ, που ανέλαβαν την ξενάγηση των μαθητών/-τριων μας στον χώρο της έκθεσης.

Ηρωικές απο-«στολές» στην υπηρεσία του πολίτη και της πατρίδας!

Διαδραστικοί πίνακες στο ΓΕΛ Πολυγύρου

Την εβδοIMG 20231121 084235μάδα που μας πέρασε ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση διαδραστικών πινάκων στο σχολείο μας. Συγκεκριμένα, τέσσερις (4) διαδραστικοί που δικαιούνταν το ΓΕΛ Πολυγύρου και δύο (2) το Εσπερινό ΓΕΛ Πολύγύρου εγκαταστάθηκαν σε ισάριθμες τάξεις με δυνατότητα χρήσης τελικά έξι (6) πινάκων και από τα δύο σχολεία. Μετά από ενδοσχολική επιμόρφωση που διοργανώσαμε ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας, οι καθηγητές του ΓΕΛ άρχισαν να χρησιμοποιούν τους διαδραστικούς πίνακες όπου και όταν τους χρειάζονται. Η ανταπόκριση των μαθητών είναι πολύ θετική καθώς ένα εργαλείο σύγχρονης τεχνολογίας έχει αρχίσει να χρησιμοποιείται και να βελτιώνει την προσοχή τους και το ενδιαφέρον τους για τα μαθήματα. Σύμφωνα με τον σχεδιασμό του ΥΠΑΙΘΑ θα ακολουθήσει επιμόρφωση για τη χρήση τους ώστε να μπορέσουμε τελικά να εκμεταλλευτούμε όλες τους τις δυνατότητες.