Κωδικοί ασφαλείας (passwords) υποψηφίων

Από σήμερα Τετάρτη 21/6/2017 θα δίνονται οι κωδικοί ασφαλείας των υποψηφίων για την υποβολή του ηλεκτρονικού μηχανογραφικού δελτίου, που αφορά την εισαγωγή στις σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Οι υποψήφιοι μπορούν έρχονται στο σχολείο και να παραλαβαίνουν τους κωδικούς από τις 9:30 μέχρι τις 12:00, όλες τις καθημερινές μέχρι και την Παρασκευή 30/6/2017 και στη συνέχεια την Πέμπτη 6/7/2017 και την Πέμπτη 13/7/2017.

Έλεγχοι τελικής επίδοσης για τις Α και Β τάξεις

Οι έλεγχοι τελικής επίδοσης για τις τάξεις Α και Β θα δίνονται από την Πέμπτη 8 Ιουνίου και κατά τις ημέρες που δεν γίνονται Πανελλαδικές Εξετάσεις.

Απονομή του βραβείου στο Univ. Grenoble Alpes

Στις 17 Μαϊου, έγινε η απονομή των βραβείων του διαγωνισμού και του project Envri Plus στο Πανεπιστήμιο της Γκρενόμπλ στη Γαλλία, όπου μετέβησαν σαν εκπρόσωποι των μαθητών και των
εκπαιδευτικών, οι μαθήτριες Βασιλείου Αλίκη, Σιλάι Αγγελική και Καλαντζή Δήμητρα και η καθηγήτρια Άντα Μιχαλοπούλου.

Το ταξίδι για την απονομή και την παραλαβή του βραβείου καλύφθηκε από το σχετικό πρόγραμμα της Ε.Ε. και φυσικά αποτέλεσε άλλη μια εμπειρία ζωής και τις μαθήτριες που μπόρεσαν να παρευρεθούν στο Πανεπιστήμιο της Γκρενόμπλ, ένα από τα μεγαλύτερα της Ευρώπης.

Το σχολείο μας βραβεύτηκε με το 1ο βραβείο στην κατηγορία των λυκείων

Univ. Grenoble Alpes

Grenoble – Απονομή

Στην επιτυχία της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας αναφέρθηκε και η τοπική εφημερίδα «Ενημέρωση» με άρθρο της

«Ενημέρωση» ( τοπική εφημερίδα )

Βραβείο

Απολυτήριες Εξετάσεις για όσους απουσίαζαν

Ανακοίνωση

Οι μαθητές της Γ” τάξης που απουσίασαν στις Απολυτήριες Εξετάσεις, οφείλουν να προσκομίσουν δικαιολογητικό ασθενείας.
Οι εξετάσεις θα γίνουν τις 25-30/5/2017 με πρόγραμμα που θα ανακοινωθεί

Από τη Διεύθυνση

Ερευνητικές εργασίες ( Projects ) 2016-2017

Ανέβηκαν μερικές και θα ανέβουν και άλλες Ερευνητικές Εργασίες στο μπλογκ του σχολείου.
Επισκεφτείτε τη σχετική σελίδα ΕΔΩ

Projects

Προθεσμία για Στρατιωτικές σχολές (19 Μαϊου)

Η προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Στρατιωτικών Σχολών ακαδημαϊκού έτους 2017-2018. Η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών λήγει στις 19 Μαΐου 2017 (σφραγίδα ταχυδρομείου).

Εγκύκλιος

Υπόδειγμα Αίτησης

Προκύρηξη

Πρόγραμμα εξετάσεων Μαϊου 2017

Στους παρακάτω συνδέσμους υπάρχει το πρόγραμμα των εξετάσεων του σχολείου μας

Α” τάξη

Β” τάξη

Γ” τάξη

Καλή επιτυχία

Ερευνητική εργασία – «Μαθράκι και Βίδο, τα μονοπάτια»

Στα πλαίσια της ερευνητικής εργασίας για τα μονοπάτια στα μικρά νησιά της Κέρκυρας, πραγματοποιήθηκαν δυο περιπατιτικές εξορμήσεις των τάξεων που συμμετείχαν με συντονίστρια την καθηγήτρια Φ.Α. Ιωάννα Παγκράτη στις 28/4 (Βίδο) και στις 5/5 (Μαθράκι) αντίστοιχα.

Βίδο 28/4/2017

Μαθράκι 5/5/2017

Επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο του Σαλέντο (Λέτσε)

Στις 28 Απριλίου 2017, ομάδα μαθητών και καθηγητών του σχολείου επισκέφτηκαν τη σχολή Επιστημών και Τεχνολογιών Περιβάλλοντος ( Scienze e Technologie per l’Ambiente ) τους Πανεπιστημίου του Σαλέντο ( Universita” di Salento ) στο Λέτσε, μια Ιταλική περιοχή που είναι η πλησιέστερη στην Ελλάδα. Η σχολή αυτή συντονίζει και το πρότζεκτ για τη Βιοποικιλότητα στο οποίο συμμετείχαμε μαζί με άλλα 13 σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από διάφορες χώρες.

Universita” di Salento

Επίσκεψη στην «Κτηνοτροφική Κερκύρας»

Στα πλαίσια των επισκέψεων σε παραγωγικές μονάδες του νησιού μας, την Πέμπτη 5/5/2017 ομάδα μαθητών με τους καθηγητές Β.Μπαλανίκα και Μ.Σαγιάκο βρέθηκαν στην κτηνοτροφική μονάδα «Κτηνοτροφική Κερκύρας» στους Κοινοπιάστες. Ξεναγήθηκαν στους χώρους από τους ανθρώπους της μονάδας και γνώρισαν τη διαδικασία της παραγωγής.

Κτηνοτροφική Κερκύρας 5/5/2017