Επιτυχία στο διαγωνισμό «Θαλής»

Ο σύλλογος διδασκόντων συγχαίρι τη μαθήτρια μας της Α’τάξης Μαριάννα Γισδάκη, για την επιτυχία της στο διαγωνισμό μαθηματικών «Θαλής». Για τη λίστα των επιτυχόντων στην Κέρκυρα πατείστε ΕΔΩ.

Επιλογή τουρ.γραφείου για την εκπ.επίσκεψη στην Αθήνα

Για την εκπαιδευτική εκδρομή του 2ου ΓΕΛ Κερκύρας στην Αθήνα, που θα πραγματοποιηθεί μεταξύ 25/1 και 28/1, συνεδρίασε η επιτροπή που συγκροτήθηκε για την αξιολόγηση και επιλογή των προσφορών τις οποίες κατέθεσαν τα τουριστικά γραφεία.

Επιλέχθηκε η προσφορά του τουρ.γραφείου Pyrgi Travel. Για το πρακτικό της επιτροπής πατήστε ΕΔΩ

Πατήστε στους παρακάτω συνδέσμους για να μεταβείτε στις προσφορές των τουριστικών γραφείων :

1) Day Rise

2) Lord Travel

3) Pyrgi Travel

Αναρτήθηκε την Παρασκευή 12/1/2018 στις 19:50

Εορτή Χριστουγέννων

Η καθιερωμένη γιορτή έγινε την Παρασκευή 22/12. Βοήθησε το μουσικό σύνολο του σχολείου μας και η χωρωδία.
Επιστροφή τη Δευτέρα 8/1/2018 για ένα δημιουργικό και γεμάτο επιτυχίες νέο χρόνο. Χρόνια πολλά !!!

Γιορτή Χριστουγέννων 22/12/2017

Από το Ε.Κ.Φ.Ε. για το διαγωνισμό EUSO στις Φ.Ε.

Την Κυριακή 9 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο Ε.Κ.Φ.Ε Κέρκυρας ο Τοπικός Διαγωνισμός Πειραμάτων στα πλαίσια του Πανευρωπαϊκού Διαγωνισμού EUSO, με μεγάλη επιτυχία. Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 5 ομάδες μαθητών από το 1ο το 2ο και το 4ο Γενικό Λύκειο Κέρκυρας.

Το Ε.Κ.Φ.Ε Κέρκυρας συγχαίρει όλους τους μαθητές που συμμετείχαν και ιδιαίτερα την Ομάδα του 2ο Λυκείου που την αποτελούσαν οι μαθήτριες Καρδάμη Ναταλία, Μπόσκολο Νεφέλη και Σαγιαδινού Μαριτίνα, η οποία πρώτευσε και διατηρεί το δικαίωμα να εκπροσωπήσει την Κέρκυρα στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό που θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη στις 27-Ιαν-2018.

Τα αποτελέσματα και τα θέματα του Διαγωνισμού μπορείτε να τα δείτε από την ιστοσελίδα του Ε.Κ.Φ.Ε Κέρκυρας

Ο Υπεύθυνος του Ε.Κ.Φ.Ε Κέρκυρας

Μουρούζης Παναγιώτης

Επιτυχία του σχολείου μας (1η θέση) στο διαγωνισμό πειραμάτων EUSO

Το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου έγινε στο Ε.Κ.Φ.Ε. ο διαγωνισμός πειραμάτων στις Φυσικές Επιστήμες και το σχολείο μας έλαβε την 1η θέση συμμετέχοντας με τις μαθήτριες
1) Μπόσκολο Νεφέλη, 2) Σαγιαδινού Μαρία-Διαμαντίνα, 3) Καρδάμη Ναταλία-Λουκία της Β’τάξης.
Η ομάδα αυτή θα διαγωνιστεί στη συνέχεια σε εθνικό επίπεδο.

Διαγωνισμός EUSO 9 Δεκ. 2017

Επιλογή τουρ.γραφείου για την εκπ.εκδρομή στη Θεσσαλονίκη

Για την εκπαιδευτική εκδρομή του 2ου ΓΕΛ Κερκύρας στη Θεσσαλονίκη, που θα πραγματοποιηθεί μεταξύ 4/12 και 8/12, συνεδρίασε η επιτροπή που συγκροτήθηκε για την αξιολόγηση και επιλογή των προσφορών τις οποίες κατέθεσαν τα τουριστικά γραφεία. Επιλέχθηκε η πρόταση (2) του τουριστικού πρακτωρείου «Kotsis Travel».

Πιθανές ενστάσεις μπορούν να γίνονται μέχρι την Τετάρτη 29/11/2017

Πανελ. εξετάσεις ΓΕΛ – Εξεταζόμενα μαθήματα σε πανελλαδικό επίπεδο

23-10-17 Ενημέρωση μαθητών της τελευταίας τάξης ΓΕΛ σχολικού έτους 2017-2018 και των αποφοίτων –υποψηφίων για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ 2018 σχετικά με τα εξεταζόμενα μαθήματα σε πανελλαδικό επίπεδο.

Για το σχετικό σύνδεσμο πατείστε ΕΔΩ

Μαθήματα Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ 2017-2018
Από το Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017 ξεκινάνε τα μαθήματα στα γραφεία της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας Κέρκυρας, 2ος όροφος δημοτικού θεάτρου σε τρείς τάξεις (Β, Γ Γυμνασίου και Α Λυκείου).
ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ για μαθητές Α΄ τάξης Λυκείου
Σάββατο 21/10/2017 ώρα 11:00 – 12:30
Τετάρτη 1/11/2017 ώρα 15:30 – 17:00
Τετάρτη 8/11/2017 ώρα 15:30 – 17:00
Παρασκευή 10/11/2017 ώρα 15:30 – 17:00

Για την ανακοίνωση του παραρτήματος Κέρκυρας της Ε.Μ.Ε. πατήστε ΕΔΩ

Αγιασμός – Δευτέρα 11/9 – ώρα 10:00

Ο Αγιασμός για το νέο σχολικό έτος 2017-2018 θα γίνει τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου στις 10:00.

Αγιασμός 2016

Επιτυχόντες του 2ου ΓΕΛ στην τριτοβάθμια εκπαίδευση

Κατεβάστε τον κατάλογο των ονομάτων με τις αντίστοιχες σχολές ΕΔΩ

Οι καθηγητές του 2ου ΓΕΛ συγχαίρουν τους μαθητές τους για την επιτυχία στα ΑΕΙ και ΤΕΙ και τους εύχονται καλές σπουδές