Συνάντηση για τους συμμετέχοντες στην εκπ.εκδρομή στην Ιταλία 20 Απριλίου

Την Πέμπτη 20 Απριλίου και ώρα 12:00 θα γίνει συνάντηση των μαθητών και των γονέων στο σχολείο.

Θα γίνει ενημέρωση σχετικά με την ώρα αναχώρησης το απόγευμα της Δευτέρας,
έλεγχος εκκρεμοτήτων για τα ταξιδιωτικά έγγραφα και εξώφληση του υπολοίπου χρηματικού ποσού.

Συμμετοχή στις Πασχαλινές εκδηλώσεις της Κέρκυρας

Το σχολείο συμμετείχε όπως πάντα στις προγραμματισμένες λιτανείες και επιταφίους της περιόδου του Πάσχα, που εορτάζεται με ιδιαίτερη λαμπρότητα στην Κέρκυρα.

Μ.Σάββατο – Επιτάφιος

Επίσκεψη ομάδας «Βιοποικιλότητας» στο Κ.Π.Ε. ( Αλυκές Λευκίμμης )

Την Πέμπτη 30/3 η ομάδα που συμμετέχει στο Πρότζεκτ για τη Βιοποικιλότητα του δικτύου ENVRI, επισέφτηκε το Κ.Π.Ε. Κέρκυρας που βρίσκεται στις Αλυκές της Λευκίμμης.
Έγινε παρουσίαση του βιοτόπου των Αλυκών από τον υπεύθυνο του ΚΠΕ Αλεξ.Βλάσση, με εέμφαση στη βιοποικιλότητα. Έγινε παρατήρηση των ειδών και κρατήθηκαν σημειώσεις.
Συγκεντρώσαμε υλικό, για τα προϊόντα του διεθνούς πρότζεκτ στο οποίο συμμετέχουμε.

Περιβαλλοντική για Βιοποικιλότητα

25η Μαρτίου

Στα πλαίσια της εορτής της 25ης Μαρτίου έγιναν εκδηλώσεις στο χώρο του σχολείου την Παρασκευή 24/3, με την παρουσία της μπάντας και του χορευτικού τμήματος του σχολείου.
Διαβάστηκαν και σχετικά αποσπάσματα από μαθητές. Ακολούθησε κατάθεση στεφάνου στο μνημείου του Αγνώστου Στρατιώτη.
Το Σάββατο 25/3 το σχολείο μας συμμετείχε στην παρέλαση.

Σχολική εορτή 24/3/2017

Παρέλαση 25/3/2017

Επιλογή τουρ.γραφείου για Εκπ.επίσκεψη στην Ιταλία

Για την εκπαιδευτική εκδρομή του 2ου ΓΕΛ Κερκύρας στην Ιταλία, που θα πραγματοποιηθεί μεταξύ 24/4 και 30/4, συνεδρίασε η επιτροπή που συγκροτήθηκε για την αξιολόγηση και επιλογή των προσφορών τις οποίες κατέθεσαν τα τουριστικά γραφεία.

Επιλέχθηκε η προσφορά του τουρ.γραφείου Kotsis Travel. Για το πρακτικό της επιτροπής πατήστε ΕΔΩ

Πατήστε στους παρακάτω συνδέσμους για να μεταβείτε στις προσφορές των τουριστικών γραφείων :

1) Day Rise

2) Kotsis Travel

Πιθανές ενστάσεις μπορούν να γίνονται μέχρι την Πέμπτη 23/3/2017

Επίσκεψη στην Κερκυραϊκή μικροζυθοποιία (Β1 και Β2)

Μαθητές της B’τάξης (Β1 και Β2) στις 9/3/2017, επισκέφτηκαν την Κερκυραϊκή Μικροζυθοποία ( Corfubeer ) στον Αρίλλα. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο χώρο που παράγεται η Κερκυραϊκή μπύρα, ενημερώθηκαν για τον τρόπο παραγωγής των προϊόντων, για το ιστορικό δημιουργίας της και για το ρόλο που παίζουν οι μικρές βιομηχανίες τροφίμων στην τοπική οικονομία

Κερκυραϊκή Μικροζυθοποία 9/3/2017

Επίσκεψη στο «κτήμα Θεοτόκη» (Β5 και Β6)

Τα τμήματα Β5 και Β6 επισκέφτηκαν την Τετάρτη 8/3 το «Κτήμα Θεοτόκη» στο λιβάδι Ρόπα. Ξεναγήθηκαν στους χώρους, όπως στο κελάρι και στο πιεστήριο ελαιολάδου. Το κτήμα των 1200 στρεμμάτων είναι παγκοσμίως γνωστό για την κορυφαία ποιότητα παραγωγής σε κορυφαία κρασιά και παρθένου και έξτρα παρθένου ελαιόλαδου που εξάγονται σε όλα την Ευρώπη.

Επίσκεψη στο «κτήμα Θεοτόκη»

31ος Πανελλήνιος μαθητικός διαγωνισμός Χημείας

Η Ένωση Ελλήνων Χημικών (Ε.Ε.Χ.) προκηρύσσει τον 31ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Χημείας (Π.Μ.Δ.Χ.)
Ο διαγωνισμός σε τοπικό επίπεδο θα γίνει το Σάββατο 18 Μαρτίου 2016 και ώρα 8.30 π.μ.
Τόπος διεξαγωγής του διαγωνισμού το 4ο ΓΕΛ Κερκύρας ( Παγκρατέϊκα ).

Στο διαγωνισμό μπορούν να συμμετέχουν μαθητές και των τριών τάξεων ( Α, Β και Γ ) με ξεχωριστά θέματα για κάθε τάξη.

Η ομάδα βόλλεϋ των κοριτσιών στον τελικό

Η ομάδα βόλλεϋ των κοριτσιών μετά από μια πολύ καλή πορεία που την έφερε μέχρι τον τελικό ηττήθηκε από την ομάδα των Λυκ.τάξεων Σκριπερού.
Ο αγώνας έγινε στο κλειστό του ΕΑΚ στις 3/3/2017

Τελικός βόλλεϋ κοριτσιών λυκείων