Πρακτικό επιλογής γραφείου για εκπ.επίσκεψη σε Ολλανδία, Βέλγιο και Γερμανία

Σήμερα Δευτέρα 23/12/2019 συνεδρίασε η επιτροπή που ορίστηκε για την επιλογή του τουρ.γραφείου για τη μετακίνηση μαθητών και εκπ/κών της A’τάξης στην Ολλανδία, Βέλγιο και Γερμανία το Μάρτιο στα πλαίσια της αδελφοποίησης με το Ελληνικό Γυμνάσιο – Λύκειο Ντόρτμουντ.

Το πρακτικό της συνεδρίασης και οι προσφορές υπάρχουν στο σύνδεσμο :

Πρακτικό συνεδρίασης

Επιλογή τουρ.γραφείου για εκδρομή στη Θεσσαλονίκη

Σήμερα Δευτέρα 18/11/2019 συνεδρίασε η επιτροπή που ορίστηκε για την επιλογή του τουρ.γραφείου για τη μετακίνηση μαθητών και εκπ/κών της Γ’τάξης στη Θεσσαλονίκη (πενθήμερη εκδρομή) από τις 2 μέχρι τις 6 Δεκεμβρίου 2019.

Το πρακτικό της συνεδρίασης και οι προσφορές υπάρχουν στο σύνδεσμο :

Προσφορές τουρ.γραφείων και πρακτικό συνεδρίασης

MasterClass Κέρκυρα 2019

Όπως τα τελευταία χρόνια έτσι και φέτος πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η εκπαιδευτική δραστηριότητα: MasterClass Κέρκυρα 2019
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε από 30 μαθητές της Β΄ και Γ’ Λυκείου από το 1ο, 2ο, 4ο, και 5ο Λύκειο Κέρκυρας
Την εκδήλωση τη διοργάνωσε η Ελληνική Ομάδα Εκλαϊκευσης με εκπρόσωπο τον καθηγητή του ΕΜΠ κο Τράκα και με την αρωγή του ΕΚΦΕ Κέρκυρας στα πλαίσια δραστηριοτήτων του ΕΙΦΕΕ. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης έγινε αρχικά μία εκτενής περιγραφή του θεωρητικού μοντέλου του Καθιερωμένου Πρότυπου. Στη συνέχεια, στο εργαστήριο πληροφορικής του 2ου Λύκείου, λαμβάνοντας οι μαθητές πραγματικές μετρήσεις από το CERN ακολούθησαν τα επιστημονικά βήματα για την ανακάλυψη του μποζόνιου Ζ. Τα αποτελέσματα της ομάδας δημοσιοποιήθηκαν σε Ευρωπαϊκή βάση δεδομένων στη Νορβηγία.

MasterClass Κέρκυρα 2019

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2019-20

Ανακοινώνεται ότι ο Αγιασμός του σχολείου μας θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11/9/2019 και ώρα 10.30. Οι μαθητές πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο στις 10.00.
Καλή σχολική χρονιά.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Ανακοινώνεται ότι όσοι μαθητές δεν έχουν εγγραφεί, έχουν τη δυνατότητα να εγγραφούν από την Πέμπτη 12/9/2019 έως το Σάββατο 15/9/2019. Αμέσως μετά προσκομίζουν το έντυπο ηλεκτρονικής δήλωσης και φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας στο σχολείο.

Ημερομηνίες που θα χορηγούνται κωδικοί για τα ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΑ

Το σχολείο θα είναι ανοιχτό για τη χορήγηση των προσωπικών κωδικών ασφαλείας ( password )
για την υποβολή των μηχανογραφικών δελτίων στις ημερομηνίες :

Πέμπτη 4/7 , Τρίτη 9/7 , Πέμπτη 11/7 , Δευτέρα 15/7

από τις 09:00 μέχρι τις 13:00

Απολυτήρια και κωδικοί μηχανογραφικών

Τα απολυτήρια θα δοθούν στους γονείς ή στους μαθητές μόνο αν είναι ενήλικοι, από το πρωί της Τρίτης 25 Ιουνίου. Παρακαλούμε νε έχετε μαζί σας ταυτότητα σε κάθε περίπτωση.
Οι κωδικοί πρόσβασης θα δίνονται στους μαθητές από τη Δευτέρα 24 ως την Παρασκευή 28 Ιουνίου από τις 09.00’ ως τις 13.00’.

Από τη Διεύθυνση

Χορήγηση ΚΩΔΙΚΩΝ για την ηλεκτρονική υποβολή μηχανογραφικών στους υποψηφίους των Πανελλαδικών Εξετάσεων του 2019

2ο Γενικό Λύκειο Κέρκυρας
Ανακοίνωση
Χορήγηση ΚΩΔΙΚΩΝ για την ηλεκτρονική υποβολή μηχανογραφικών στους υποψηφίους των Πανελλαδικών Εξετάσεων 2019 (και στους υποψηφίους με το 10%
σχ. ετ. 2017-2018) θα δίνονται από την Παρασκευή 21 Ιουνίου 2018 έως και τη Δευτέρα 15 Ιουλίου 2019 κατά τις ώρες 09:00 – 13:00.

Τα δικαιολογητικά για τον κωδικό ασφαλείας :

Οι υποψήφιοι ΓΕΛ που εξετάστηκαν φέτος, για να δημιουργήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password), θα επιδεικνύουν στο Λύκειό τους το δελτίο εξεταζομένου ή την αστυνομική τους ταυτότητα/διαβατήριο.

Σε περίπτωση εξουσιοδοτημένου από τον υποψήφιο εκπρόσωπο, θα κατατίθεται στο Λύκειο η πρωτότυπη εξουσιοδότηση, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από αρμόδια αρχή.
Εξυπακούεται, ότι προϋπόθεση για τη συμμετοχή στη διαδικασία επιλογής είναι η απόκτηση-κατοχή τίτλου απόλυσης για όλους τους υποψηφίους ΓΕΛ.

Εξεταστικά κέντρα Ειδικών μαθημάτων

Ανακοινώθηκαν τα εξεταστικά κέντρα των Ειδικών μαθημάτων των Πανελ. Εξετάσεων.
Για να τα δείτε ακολουθήστε το σύνδεσμο : ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ – ΕΞΕΤ. ΚΕΝΤΡΑ

Αποτελέσματα, Έλεγχοι και Αιτήσεις Αναβαθμολόγησης

Τα αποτελέσματα για το σχολ. έτος 2018-2019 θα ανακοινωθούν την Παρασκευή 14/6 στις 14:00

Την Τρίτη 18/6 θα δίνονται οι έλεγχοι επίδοσης των μαθητών στους γονείς και κηδεμόνες, αλλά από τις 13:00 και μετά, λόγω Πανελ.Εξετάσεων

Αιτήσεις αναβαθμολόγησης μπορούν να γίνονται από την Τρίτη 18/6 και ώρα 13:00 μέχρι και την Παρασκευή 21/6 ώρα 10:00, αλλά την Πέμπτη 20/6 το σχολείο θα είναι κλειστό λόγω εκλογών της ΕΛΜΕ.