Εκπαιδευτικό υλικό και πνευματικά δικαιώματα

Κωδικός Διάλεξης: 2020010.
Ημερομηνία και Ώρα Σεμιναρίου: Τετάρτη 03/06/2020 , 17:15 -18:45

Εγγραφή/Αίτηση Συμμετοχής
Αξιολόγηση Σεμιναρίου

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΜΙΛΗΤΗ – ΔΙΑΛΕΞΗΣ
Ονοματεπώνυμο Λιακοπούλου Ευστρατία Φωτογραφία

Ιδιότητα – Θέση Ομιλητή: Σ.Ε.Ε. Πληροφορικής ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Πελοποννήσου
Αφίσα σεμιναρίου:

Για να συνδεθείτε πατήστε το URL για να συνδεθείτε στο Cisco Webex Events

Οδηγίες για την σύνδεση σας στο Cisco Webex Events θα βρείτε εδώ

Αφίσα για Εκτύπωση Α3 (σε pdf)

Τίτλος Διάλεξης: Εκπαιδευτικό υλικό και πνευματικά δικαιώματα
Περίληψη: Οι εκπαιδευτικοί δημιουργούν συχνά εκπαιδευτικό υλικό ή/και επανα-χρησιμοποιούν διαθέσιμο εκπαιδευτικό υλικό και ψηφιακούς πόρους τρίτων για τις ανάγκες της διδασκαλίας τους. Στο πλαίσιο εφαρμογής της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης στη σχολική πραγματικότητα σε συνθήκες πανδημίας με αναστολή της λειτουργίας των σχολικών μονάδων, η δημιουργία και ανάρτηση στο Διαδίκτυο εκπαιδευτικού υλικού αυξάνεται. Προκύπτει η ανάγκη ευαισθητοποίησης των εκπαιδευτικών για δημιουργία εκπαιδευτικού υλικού με σεβασμό στα πνευματικά δικαιώματα. Με το συγκεκριμένο ιστοσεμινάριο επιχειρούμε να αναδείξουμε το θεσμικό πλαίσιο προστασίας της πνευματικής ιδιοκτησίας και να προτείνουμε προς τους εκπαιδευτικούς στρατηγικές αναζήτησης, δημιουργίας και διανομής εκπαιδευτικού υλικού με σεβασμό στα πνευματικά δικαιώματα των δημιουργών.
E-mail – URL Δικτυακός τόποςteliakop (at) gmail.com
Σελίδα Ομιλητή

Διαφάνειες: Διαφάνειες Λιακοπούλου Τέτη – Εκπαιδευτικό Υλικό και Πνευματικά Δικαιώματα

Video: Video 1 (από YouTube)

Για να συμμετάσχετε στο Ιστοσεμινάριο

Πατήστε το URL για να συνδεθείτε στο Cisco Webex Events
Οδηγίες για την σύνδεση σας στο Cisco Webex Events θα βρείτε εδώ

Παρακολούθηση από το Youtube

Μισή ώρα νωρίτερα από την έναρξη του Ιστοσεμιναρίου θα ανοίξει η αίθουσα παρακολούθησης οι  πρώτοι 1000 θα μπορείτε να εισέλθετε στην αίθουσα. Οι υπόλοιποι θα μπορείτε να το παρακολουθήσετε από το Κανάλι των Webinars στο Youtube.

Ώρα έναρξης απευθείας μετάδοσης (live Streaming): 16:45

Υποβολή ερωτημάτων στο Ιστοσεμινάριο

Μπορείτε να υποβάλετε το ερώτημα σας στο Ιστοσεμινάριο από εδώ επώνυμα ή ανώνυμα.
Μπορείτε να δείτε τις ερωτήσεις που έχουν ήδη υποβληθεί από εδώ: