Pencil Code ένα περιβάλλον προγραμματισμού για τη Γ γυμνασίου και όχι μόνο

Αξιολόγηση Σεμιναρίου

Ονοματεπώνυμο Ευάγγελος Κανίδης, Μαργαρίτα Καραλιοπούλου Φωτογραφίεςvkanidis
mkaraliop
Ιδιότητα – Θέση Ομιλητή: Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής, Δρ Εκπαιδευτικός ΠΕ19, 03
Αφίσα σεμιναρίου: Webinar-46-afisa
Αφίσα σε pdf format για εκτύπωση
Τίτλος Διάλεξης:

Pencil Code ένα περιβάλλον προγραμματισμού για τη Γ γυμνασίου και όχι μόνο

Περίληψη: Στο Δημοτικό οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί χρησιμοποιούν στη διδασκαλία προγραμματιστικό περιβάλλον με πλακίδια και κυρίως το Scratch.
Στο Γενικό Λύκειο και στο ΕΠΑΛ οι μαθητές αντιμετωπίζουν ένα περιβάλλον προγραμματισμού που χρησιμοποιεί κώδικα (ΓΛΩΣΣΑ, Python).
Στο Γυμνάσιο πως μπορούμε να βοηθήσουμε τη μετάβαση από περιβάλλοντα πλακιδίου σε περιβάλλοντα κειμένου;
Προτείνουμε το Προγραμματιστικό περιβάλλον Pencil Code ως κατάλληλο για το Γυμνάσιο αλλά και για τις πρώτες τάξεις του Λυκείου.
To Pencil Code είναι ένα περιβάλλον προγραμματισμού που επιτρέπει στο μαθητή να χρησιμοποιεί παράλληλα ένα περιβάλλον πλακιδίων και ένα περιβάλλον συγγραφής γραμμών κώδικα. Ο μαθητής μπορεί να εργάζεται σε όποιο περιβάλλον επιθυμεί και να μεταπηδά από το ένα περιβάλλον στο άλλο.
Το περιβάλλον αυτό δοκιμάστηκε στη Β΄ Αθήνας και στην Ανατολική Αττική σε ένα σημαντικό αριθμό σχολείων με πολύ θετικά αποτελέσματα. Στο πλαίσιο αυτής της πειραματικής εφαρμογή έχει υλοποιηθεί και είναι διαθέσιμο πλήρες εκπαιδευτικό υλικό.
E-mail – URL vkanidis@gmail.com (vkanidis.gr) , mkaraliop@gmail.com
Σελίδα Ομιλητή – Ευάγγελος ΚανίδηςΣελίδα Ομιλητή – Μαργαρίτα Καραλιοπούλου