Η εκπαιδευτική τηλεόραση

Κωδικός Σεμιναρίου: 2013002.
Ημερομηνία και Ώρα Σεμιναρίου: Παρασκευή 8/3/13 5-6.30 μ.μ..
Αφίσα Σεμιναρίου  Διαφάνειες Διάλεξης  Vιdeo Ιστοδιάλεξης

Επώνυμο: Παπαδημητρίου
Όνομα: Σοφία
ΙδιότηταΘέση Ομιλητή: Ψηφιακά και Κοινωνικά Μέσα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης ΥΠΑΙΘΠΑ Υπ. Διδάκτορας Σχολής Ανθρωπιστικών Σπουδών ΕΑΠ
Τίτλος Διάλεξης: Η Εκπαιδευτική Τηλεόραση
Περίληψη: Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση περνά στην ψηφιακή και δικτυωμένη εποχή, αναλαμβάνοντας ενεργό ρόλο στη σύνδεση του σχολείου με το μαθητή δημιουργό, ερευνητή, πολίτη του κόσμου.Συμβάλλοντας στην ανάπτυξη της οπτικοακουστικής παιδείας, δίνει τη δυνατότητα στην εκπαιδευτική κοινότητα να συνεργαστεί και να δημιουργήσει περιεχόμενο αξιοποιώντας τα προσφερόμενα εκπαιδευτικά βίντεο και νέο τεκμηριωμένο περιεχόμενο σε ψηφιακή μορφή.
Στόχος μας είναι να επανασυνδεθεί η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση με το νεανικό κοινό μεταβαίνοντας από τα παραδοσιακά μέσα στην ψηφιακή και δικτυωμένη εποχή, όπου ο καθένας γίνεται Μέσο.
Δείτε την ιστοδιάλεξη στο κανάλι μας στο Youtube
Διαφάνειες ΔιάλεξηςVιdeo Ιστοδιάλεξης
Σχετικές Ιστοσελίδες www.edutv.gr