ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

Οι πρώτες εργασίες στο σχολείο μου

Στα πλαίσια προσαρμογής των παιδιών με το νηπιαγωγείο, μας επισκέφτηκε ένας φίλος διαφορετικός, ο Μόρφη το ελεφαντάκι .Ο Μόρφη θα μας κρατήσει συντροφιά όλο τον χρόνο και θα μας γνωρίσει τους φίλους του.Έτσι λοιπόν ξεκίνησε την γνωριμία με τον φίλο του τον Τσέστερ μέσα από το βιβλίο ΄΄ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΦΙΛΑΚΙ ΄΄, ένα βιβλίο που μας δείχνει ένα γλυκό και τρυφερό τρόπο πως να αμβλύνουμε τις αγωνίες και τους φόβους των παιδιών κατά τις πρώτες ημέρες του σχολείου.

«Το Μαγικό φιλί» «The kissing hand» της Audrey Penn, ένα παραμύθι αγγλικό.

«Ο ήρωάς μας είναι ο Τσέστερ, ένα μικρό ρακούν. Ο Τσέστερ που φοβάται να πάει στο σχολείο. Με την αγωνία ζωγραφισμένη στο πρόσωπό του παρακαλεί τη μαμά να τον αφήσει να μείνει μαζί της στη ζεστή αγκαλιά του σπιτιού με τα αγαπημένα του παιχνίδια του, τα βιβλία, την κούνια στο μεγάλο δέντρο. Η  μαμά πολύ γρήγορα με τα γλυκά της λογάκια θα τον κάνει να αισθανθεί όμορφα αποκαλύπτοντάς του ένα μυστικό, το δικό τους μυστικό, το μαγικό φιλί στην παλάμη που θα κάνει την αγάπη της μανούλας να ταξιδέψει και να φωλιάσει στην καρδούλα του, ένα μαγικό φιλί που δεν φεύγει με τίποτε, θα είναι συνεχώς κοντά του και θα τον συντροφεύει…»

Διαβάστε την ιστορία πατώντας επάνω στο σύνδεσμο

Πηγή:Ένα παραμυθάκι για την πρώτη μέρα…

Αφού γνωρίσαμε τον Μόρφη το ελεφαντάκι και τον Τσέστερ το ρακούν τα παιδιά του βασικού τμήματος κατασκεύασαν τις δικές τους κάρτες βασισμένες στο παραμύθι που διαβάσαμε.

Σε άλλο χρόνο τα παιδιά του ολοημέρου ζωγράφισαν με νερομπογιές εικόνες από την όμορφη ιστορία.