Για το μάθημά μας στην Πληροφορική Γυμνασίου

και γενικά Νέες Τεχνολογίες στην Εκπαίδευση

21 Μαρτίου: Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού και των Φυλετικών Διακρίσεων

Στο πλαίσιο του ASPnet Schools της Unesco, Δίκτυο Συνδεδεμένων Σχολείων της Unesco, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή εκδήλωση στις 22 Μαρτίου 2021 στις 11:30 για την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού και των Φυλετικών Διακρίσεων. Θεσμοθετημένη ημέρα είναι η 21η Μαρτίου.

Για την εορτή εργάστηκαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α2 του 2ου Γυμνασίου Χαλκίδας, μαθήτριες του προσκεκλημένου Αριστοτελείου Κολλεγίου και πρόσφυγες μαθητές και μαθήτριες των Γυμνασίων της Χαλκίδας με μήνυμά τους για την ημέρα αυτή και για τις προσδοκίες, τα όνειρά τους.

Ακολουθεί το “Λεύκωμα” με το υλικό της εορτής, το βίντεο με τα “Μαθητικά Μηνύματα” των προσφύγων μαθητών των Γυμνασίων της Χαλκίδας και το δελτίο τύπου.

“Μια αλλαγή πρόκειται να έρθει….”, “A change is gonna come…” είναι η ευχή, προσδοκία και δέσμευση όλων μας.

Λεύκωμα: 21 Μαρτίου Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού και των Φυλετικών Διακρίσεων

“Μαθητικά Μηνύματα”  προσφύγων μαθητών των Γυμνασίων της Χαλκίδας