Μαθήματα και στις αργίες λόγω των καταλήψεων

Μαθήματα τα Σάββατα και τις αργίες, ακόμη και περικοπή των εκδρομών, μελετά το υπουργείο Παιδείας για την αναπλήρωση των ωρών που χάνονται λόγω των καταλήψεων σχολείων κυρίως της περιφέρειας.

«Χάνονται ώρες; Θα αναπληρώνονται ώρες. Θα πάμε σε Σάββατο; Θα πάμε σε αργίες; Θα πάμε σε περικοπές εκδρομών και μάθημα; Κάτι θα κάνουμε όμως, δεν υπάρχει περίπτωση, το πρώτα μαθητής σημαίνει ούτε μια διδακτική ώρα χαμένη», τόνισε, χθες, η υφυπουργός Παιδείας κ. Εύη Χριστοφιλοπούλου στη «ΝΕΤ 105,8», χαρακτηρίζοντας τις καταλήψεις ως ένα «μοντέρνο έθιμο των τελευταίων χρόνων».

Η υφυπουργός Παιδείας επανέλαβε ότι οι φήμες περί μείωσης του ορίου των απουσιών που οδήγησαν τους μαθητές σε καταλήψεις ήταν ένας «στημένος μύθος», ενώ έκανε λόγο για «ελάχιστες μειοψηφίες» εκπαιδευτικών «οι οποίοι είτε δεν ενημερώνονται, είτε σκόπιμα παραπληροφορούν, αυτό δεν θέλω να το πιστέψω». Διεμήνυσε, δε, ότι «τα στημένα κέντρα θα μας βρουν αντιμέτωπους».