Archive for 7 Οκτωβρίου, 2010

Τα ποσά των αποδείξεων που απαιτούνται για έκπτωση του αφορολόγητου ποσού »

Τα ποσά των αποδείξεων που απαιτούνται για έκπτωση του αφορολόγητου ποσού ανάλογα με το εισόδημα, ανακοίνωσε σήμερα το υπουργείο Οικονομικών. Οι διευκρινήσεις αφορούν τη νέα φορολογική κλίμακα που θα ισχύσει για τα εισοδήματα του 2010.

Όπως διευκρινίζεται σε εγκύκλιο που απεστάλη στις εφορίες, οι φορολογούμενοι μαζί με τις φορολογικές δηλώσεις θα πρέπει να βάλουν σε φάκελο όλες τις αποδείξεις δαπανών τους, στον οποίο θα αναγράφεται το συνολικό ποσό και ο αριθμός τους..

Η νέα φορολογική κλίμακα προβλέπει χορήγηση αφορολόγητου ποσού που συνδέεται άμεσα με τις δαπάνες. Δηλαδή θα δικαιούται το αφορολόγητο ποσό 12.000 ευρώ, εφόσον προσκομίσει αποδείξεις για την αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών στην Ελλάδα.

Το ελάχιστο ύψος των ετήσιων δαπανών πρέπει να ανέρχεται στο 10% του ατομικού εισοδήματός του το οποίο φορολογείται με τις γενικές διατάξεις αν αυτό είναι μέχρι 12.000 και αν είναι μεγαλύτερο από 12.000 ευρώ, στο 30% για το τμήμα αυτού πάνω από τα 12.000 ευρώ.

Για ατομικό εισόδημα μέχρι 6.000 δεν απαιτείται η προσκόμιση αποδείξεων δαπανών.

Όταν οι δαπάνες είναι περισσότερες από τις απαιτούμενες και μέχρι 15.000 ευρώ ατομικά ή 30.000 ευρώ για οικογένεια, ο φορολογούμενος δικαιούται και μείωση φόρου ίση με το 10% της διαφοράς μεταξύ των δηλούμενων και των απαιτούμενων δαπανών.

Όταν οι δαπάνες είναι λιγότερες από τις απαιτούμενες, ο φορολογούμενος επιβαρύνεται με ποσοστό φόρου ίσο με το 10% του ποσού των δαπανών που υπολείπεται
ΤΑ ΝΕΑ

Οκτωβρίου 7, 2010 Poste

Aπάντηση της υπ. Παιδείας στην εκκλησία για τα Θρησκευτικά και την Ιστορία »

Τα βιβλία του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος εκδίδονται από το υπουργείο Παιδείας και την ευθύνη τους έχει το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

Αυτό ξεκαθάρισε σήμερα η υπ. Παιδείας Αννα Διαματοπούλου , απαντώντας

σε ερώτηση δημοσιογράφου σχετικά με την απόφαση της ιεραρχίας να ζητήσεις διορθωτικές αλλαγές στα Θρησκευτικά και στην Ιστορία.

Πρόσκληση σε μυαλά! »

Ως «Προσκλητήριο στα καλύτερα μυαλά της χώρας» χαρακτηρίζει το υπουργείο Παιδείας την πρόσκληση υποβολής προτάσεων για τη δράση «Ενίσχυση Μεταδιδακτόρων Ερευνητών/τριών».

Βασικός στόχος, όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση, είναι η ενίσχυση μεταδιδακτόρων ερευνητών/τριών από την Ελλάδα ή το εξωτερικό για την εκπόνηση ερευνητικού έργου, το οποίο μπορεί να αφορά οποιαδήποτε περιοχή της σύγχρονής έρευνας και θα έχει διάρκεια 24-36 μηνών. Η υποβολή της περιληπτικής μορφής της πρότασης γίνεται ηλεκτρονικά, μέσω Διαδικτύου στην αγγλική γλώσσα, έως και την 20/11/2010 στην ιστοσελίδα: http://postdoc-ypepth.opengov.gr/

Στον Μάριο Βάργκας Λιόσα το Νόμπελ Λογοτεχνίας »

Στον περουβιανό συγγραφέα Μάριο Βάργκας Λιόσα απονέμεται το Βραβείο Νόμπελ Λογοτεχνίας 2010, όπως ανακοίνωσε από τη Στοκχόλμη η Σουηδική Ακαδημία.

Ο Μάριο Βάργκας Λιόσα γεννήθηκε στην πόλη Αρεκίπα του Περού το 1936. Αποφοίτησε από το πανεπιστήμιο στη Λίμα και πήρε διδακτορικό δίπλωμα λογοτεχνίας στη Μαδρίτη. Έχει ζήσει στο Παρίσι, στο Λονδίνο και στη Βαρκελώνη. Εκτός από μυθιστορήματα έχει γράψει πολυάριθμα δοκίμια και θεατρικά έργα που έχουν μεταφραστεί σε πολλές γλώσσες. Το πρώτο του βιβλίο με τίτλο “Οι αρχηγοί” δημοσιεύτηκε το 1959, αλλά έγινε ευρύτερα γνωστός με το έργο “Η πόλη και τα σκυλιά” (1963).

Ο 74χρονος συγγραφέας είναι ο πρώτος νοτιοαμερικανός που κερδίζει το βραβείο από το 1982, όταν απονεμήθηκε στον Κολομβιανό Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες. Το 1993 πήρε την ισπανική υπηκοότητα, τρία χρόνια μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια ανάληψης της προεδρίας του Περού. Το 1995 του απονεμήθηκε το Βραβείο Θερβάντες, το πιο σημαντικό λογοτεχνικό βραβείο του ισπανόφωνου κόσμου.

Στην ανακοίνωση της επιτροπής αναφέρεται ότι το βραβείο απονέμεται στον περουβιανό συγγραφέα «για τη χαρτογράφηση των δομών της εξουσίας και τη διεισδυτική απεικόνιση της αντίστασης του ατόμου, της εξέγερσης και της ήττας του».

Μαθήματα και στις αργίες λόγω των καταλήψεων »

Μαθήματα τα Σάββατα και τις αργίες, ακόμη και περικοπή των εκδρομών, μελετά το υπουργείο Παιδείας για την αναπλήρωση των ωρών που χάνονται λόγω των καταλήψεων σχολείων κυρίως της περιφέρειας.

«Χάνονται ώρες; Θα αναπληρώνονται ώρες. Θα πάμε σε Σάββατο; Θα πάμε σε αργίες; Θα πάμε σε περικοπές εκδρομών και μάθημα; Κάτι θα κάνουμε όμως, δεν υπάρχει περίπτωση, το πρώτα μαθητής σημαίνει ούτε μια διδακτική ώρα χαμένη», τόνισε, χθες, η υφυπουργός Παιδείας κ. Εύη Χριστοφιλοπούλου στη «ΝΕΤ 105,8», χαρακτηρίζοντας τις καταλήψεις ως ένα «μοντέρνο έθιμο των τελευταίων χρόνων».

Η υφυπουργός Παιδείας επανέλαβε ότι οι φήμες περί μείωσης του ορίου των απουσιών που οδήγησαν τους μαθητές σε καταλήψεις ήταν ένας «στημένος μύθος», ενώ έκανε λόγο για «ελάχιστες μειοψηφίες» εκπαιδευτικών «οι οποίοι είτε δεν ενημερώνονται, είτε σκόπιμα παραπληροφορούν, αυτό δεν θέλω να το πιστέψω». Διεμήνυσε, δε, ότι «τα στημένα κέντρα θα μας βρουν αντιμέτωπους».