Ηλεκτρονικός Τζόγος (Gambling)

tzogos

(Α) Περιγραφή

• Με τον όρο Ηλεκτρονικός Τζόγος εννοούμε τη δραστηριότητα κατά την οποία δύο ή περισσότερα άτομα συναντώνται διαδικτυακά με σκοπό την ανταλλαγή στοιχημάτων. Μέσα από αυτή τη δραστηριότητα μπορεί οι άνθρωποι να χάσουν πάρα πολλά χρήματα και να κερδίσουν πολύ λίγα.
  • Ένα από τα βασικότερα προβλήματα του τζόγου είναι ότι χάνεις χρήματα. Κάποιος μπορεί να χάσει τις οικονομίες του, το σπίτι του, την περιουσία του ακόμη και την οικογένειά του.
  • Πολλοί είναι αυτοί που εθίζονται και δεν μπορούν να σταματήσουν, πιστεύοντας πως στον επόμενο γύρο θα πάρουν τα λεφτά τους πίσω. Έτσι εκτός από την σπατάλη πολλών χρημάτων χάνουν και χρόνο παραμελώντας τις υποχρεώσεις τους. Ακόμα και αν δεν γίνεται χρήση πραγματικών χρημάτων, ο εθισμός και ο κίνδυνος είναι πολύ μεγάλος για παιδιά και εφήβους.

(Β) Πού μπορεί να τον συναντήσουμε

• Σε ιστοσελίδες ειδικά κατασκευασμένες για ηλεκτρονικό τζόγο.
  • Μέσα από ανεπιθύμητα μηνύματα που προσκαλούν τους χρήστες να παίξουν σε ηλεκτρονικά παιχνίδια τζόγου (καζίνο, ρουλέτα, χαρτιά κ.λπ.), να ασχοληθούν με αθλητικά στοιχήματα κ.ά.

(Γ) Πως τον αντιμετωπίζουμε

• Δεν επισκεπτόμαστε σελίδες με ηλεκτρονικό τζόγο.
  • Αγνοούμε ανεπιθύμητα μηνύματα τα οποία μας προσκαλούν να παίξουμε σε ηλεκτρονικά καζίνο, να ασχοληθούμε με στοιχήματα κ.ά.