Μαθηματικά Β’ τάξη

Εποπτικό υλικό:

Οι γραμματοσειρές που χρησιμοποιούνται είναι της Playground Learning.

Ασκήσεις με πάτημα στη δεκάδα (μικροί αριθμοί):

Από wordwall: Πάτημα στη Δεκάδα, πολ. επιλογής
Από wordwallΠροσθέσεις με πάτημα στη δεκάδα, αντιστοίχιση
Από wordwall: Αφαίρεση με πάτημα στη δεκάδα, πολ. επιλογής
Από wordwall: Αφαιρέσεις με πάτημα στη δεκάδα Εκπαιδευτικός Μαρία Δρένου, πολ. επιλογής
Από wordwall: Αφαίρεση με πάτημα στη δεκάδα, άνοιξε το κουτί
Από wordwall: Υπέρβαση στη δεκάδα, τηλεπαιχνίδι

Κεφάλαιο 7ο

Παιχνίδια με το ολόκληρο και το μισό (από wordwall):
Παιχνίδι 1, Παιχνίδι 2, Παιχνίδι 3, Παιχνίδι 4, Παιχνίδι 5, Παιχνίδι 6, Παιχνίδι 7, Παιχνίδι 8, Παιχνίδι 9

Κεφάλαιο 11ο

Η ενασχόλησή μας με τα κέρματα του ευρώ αποδείχτηκε απαιτητική. Για τον λόγο αυτό, ετοίμασα ένα ταμπλό όπου παίζουμε με τα κέρματα του βιβλίου, χωρισμένοι σε ομάδες. Στη μια μεριά του ταμπλό αφήνουμε ένα ποσό, ενώ στην άλλη σημειώνουμε (είτε με μαρκαδόρο είτε με κέρματα) το ποσό στο οποίο θέλουμε να φτάσουμε. Για να λειτουργήσει η δραστηριότητα καλύτερα, ετοίμασα και δύο φύλλα εργασίας από τα οποία παίρνουμε παράδειγμα. Με το πέρας της δραστηριότητας μπορούνε να δοθούν ως δραστηριότητες εμπέδωσης για το σπίτι.

Εμείς ασχοληθήκαμε με το υλικό σε 2 διαφορετικές διδακτικές ώρες.

Παιχνίδια με τα κέρματα (από wordwall):
Παιχνίδι 1, Παιχνίδι 2, Παιχνίδι 3, Παιχνίδι 4, Παιχνίδι 5

Κεφάλαιο 24

Προπαίδεια του 10:

Από Wordwall: Παιχνίδια με την προπαίδεια του 10 (παιχνίδι 1, παιχνίδι 2, παιχνίδι 3, παιχνίδι 4, παιχνίδι 5, παιχνίδι 6)

Προπαίδεια του 5:

Από Wordwall: Παιχνίδια με την προπαίδεια του 5 (παιχνίδι 1, παιχνίδι 2, παιχνίδι 3, παιχνίδι 4, παιχνίδι 5, παιχνίδι 6)

Από Wordwall: Επαναληπτικά παιχνίδια (παιχνίδι 1, παιχνίδι 2, παιχνίδι 3, παιχνίδι 4)

Κεφάλαιο 25

Προπαίδεια του 2:

Από Wordwall: Παιχνίδια με την προπαίδεια του 2 (παιχνίδι 1, παιχνίδι 2, παιχνίδι 3, παιχνίδι 4, παιχνίδι 5)

Προπαίδεια του 4:

Από Wordwall: Παιχνίδια με την προπαίδεια του 4 (παιχνίδι 1, παιχνίδι 2, παιχνίδι 3, παιχνίδι 4, παιχνίδι 5)

Από Wordwall: Παιχνίδια με την προπαίδεια του 2 & του 4 (παιχνίδι 1, παιχνίδι 2)

Κεφάλαιο 26

Προπαίδεια του 8:

Από Wordwall: Παιχνίδια με την προπαίδεια του 8 (παιχνίδι 1, παιχνίδι 2, παιχνίδι 3, παιχνίδι 4, παιχνίδι 5)

Κεφάλαιο 27

Προπαίδεια του 7:

Από Wordwall: Παιχνίδια με την προπαίδεια του 7 (παιχνίδι 1, παιχνίδι 2, παιχνίδι 3, παιχνίδι 4, παιχνίδι 5)

Κεφάλαιο 28

Προπαίδεια του 3:

Από Wordwall: Παιχνίδια με την προπαίδεια του 3 (παιχνίδι 1, παιχνίδι 2, παιχνίδι 3, παιχνίδι 4, παιχνίδι 5)

Προπαίδεια του 6:

Από Wordwall: Παιχνίδια με την προπαίδεια του 6 (παιχνίδι 1, παιχνίδι 2, παιχνίδι 3, παιχνίδι 4)

Από Wordwall: Παιχνίδια με την προπαίδεια του 3 & του 6 (παιχνίδι 1, παιχνίδι 2, παιχνίδι 3)

Κεφάλαιο 29

Προπαίδεια του 9:

Από Wordwall: Παιχνίδια με την προπαίδεια του 9 (παιχνίδι 1, παιχνίδι 2, παιχνίδι 3, παιχνίδι 4, παιχνίδι 5)

Προπαίδεια του 11:

Από Wordwall: Παιχνίδια με την προπαίδεια του 11 (παιχνίδι 1, παιχνίδι 2, παιχνίδι 3, παιχνίδι 4, παιχνίδι 5)

Από Wordwall: Παιχνίδια με την προπαίδεια του 9 & του 11 (παιχνίδι 1)

Επανάληψη στην προπαίδεια

Από Wordwall: Παιχνίδια με την προπαίδεια (παιχνίδι 1, παιχνίδι 2, παιχνίδι 3, παιχνίδι 4, παιχνίδι 5, παιχνίδι 6, τροχός της τύχης)
Από timetable.com: Παιχνίδια με την προπαίδεια (παιχνίδι 1, παιχνίδι 2, παιχνίδι 3, παιχνίδι 4)
Από multiplication.com: Παιχνίδι με την προπαίδεια

Υ.Γ. Η σελίδα αυτή δημιουργείται για να υποστηρίζει τη δουλειά μου στη σχολική αίθουσα, οπότε θα διαμορφώνεται αναλόγως.