Σεισμός – Δε φοβάμαι, Προετοιμάζομαι

“Without Warning”,a free 16-page comic book

Με αφορμή την 13η Οκτωβρίου, Διεθνής Μέρα Μείωσης Φυσικών Καταστροφών, συγκεντρώθηκε και παρατίθεται στο άρθρο αυτό εκπαιδευτικό πολυμεσικό υλικό που μπορεί να φανεί χρήσιμο κατά την επεξεργασία του θέματος του σεισμού και την κατάλληλη προετοιμασία, ψυχολογική και πρακτική, των μαθητών και μαθητριών μας.

Από Παιδόραμα Blog: Σεισμός – sway
Από τα Νήπια εν Δράση: Σεισμός – παρουσίαση ppt
Από Λιχριδά ΒασιλικήΣΕΙΣΜΟΣ-Παρουσίαση

Ο ΟΑΣΠ δημιούργησε την αφίσα «Σεισμός και Προστασία σε Εκπαιδευτικό Ίδρυμα σε περίοδο Πανδημίας» για να ενημερωθεί το εκπαιδευτικό και διοικητικό προσωπικό, οι φοιτητές, οι μαθητές και οι επισκέπτες σε θέματα διαχείρισης του σεισμικού κινδύνου και ιδιαίτερα σε περίπτωση πανδημίας.
Όλα τα έντυπα του ΟΑΣΠ μπορείτε να τα βρείτε εδώ.
Προσωπικά ξεχωρίζω τις αφίσες:
Μάθετε για τον σεισμό και προστατευτείτε
Προετοιμάζομαι για τον σεισμό
– Προετοιμάζομαι για τον σεισμό & άτομα με αναπηρία
Οδηγίες για μέτρα σεισμικής προστασίας στο σχολείο
Αξιόλογες οδηγίες δίνονται και από τη Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας που μπορείτε να βρείτε εδώ.

Ακολουθεί, για μικρότερες τάξεις, ένα παραμύθι που μας εισάγει με πιο ευχάριστο τρόπο στην έννοια του σεισμού. Κάνουμε κλικ στην εικόνα για προβολή του αρχείου.

Από Λίνα Ρόκα – Book creator

Εικόνες Thinglink:

Εκπαιδευτικά βίντεο:

Πάμε να ελέγξουμε τις γνώσεις μας: