Πάσχα – Δραστηριότητες

Σε αυτό το άρθρο τοποθετείται υλικό που αφορά το Πάσχα αλλά με μια εικαστική σκοπιά. Προτείνονται, δηλαδή, κάποιες εύκολες δραστηριότητες που μπορούνε να γίνουν στα πλαίσια μιας σχολικής αίθουσας. Παράλληλα, τοποθετείται υλικό που σχετίζεται με την εορτή του Πάσχα, ώστε να είναι διαθέσιμο προς εκμετάλλευση σύμφωνα με την κρίση του κάθε εκπαιδευτικού. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον εορτασμό του χριστιανικού Πάσχα, μπορείτε να βρείτε στο άρθρο “Πάσχα“.

Παίζοντας στο διαδίκτυο
Παίζοντας με τα Πασχαλινά αβγά:

Πασχαλινό δωμάτιο απόδρασης:

Μάζεψε τα αβγά (by Κωσταντίνα Παπανικολάου):

Αυγουλοδρομίες:

Από Χριστίνα Καραπά: Πασχαλινά Διαδικτυακά Παιχνίδια
Από Τάνια Μάνεση: online παιχνίδια
Από xenia-sti taxiΠάσχα – Βρες τι ακολουθεί (μοτίβα)

Από xenia-sti taxiΠάσχα – Βρες τις διαφορές 1
Από xenia-sti taxiΠάσχα – Βρες τις διαφορές 2
Από xenia-sti taxiΠάσχα – Βρες τις διαφορές 3
Από Μαθαίνουμε μαζί: Πασχαλινός Γρίφος – Φ.Ε. επαν. Γλώσσα-Μαθηματικά

Πρόταση Παραμυθιού:
Από bookcreator: Το Αβγό με τα 9 στρωματάκια – Παραμύθι για μικρές τάξεις
Από sway: Το ραγισμένο κόκκινο αβγό – Γουργιώτη Μαρία
Από sway: Ο εγωιστής γίγαντας – Έλενα Φωτεινού
Από e-rizaki: Αξιοποίηση του Ένα βουνό καρότα -Ελένη Ρίζου
Από Ταξίδια τέχνης για παιδιά: Το αβγό που δεν ήθελε να βαφτεί κόκκινο – Φωτιάδου Π., Καμπούρη Κ.
Από genial.ly: Πασχαλινή Βιβλιοθήκη
Από genial.ly: Πασχαλινή Βιβλιοθήκη 2
Από CGI: Egg change – μικρού μήκους κινούμενο σχέδιο
Από CGI: Scrambled – μικρού μήκους κινούμενο σχέδιο

Προτάσεις για χειροτεχνίες:

Πολλές ιδέες μπορούμε να βρούμε στον φάκελό μου στο pinterest με τίτλο “diy easter crafts“. Μερικές από τις αγαπημένες μου βρίσκονται παρακάτω και συνοδεύονται από πατρόν.

1. Τρισδιάστατη κάρτα λαγουδάκι.
Επιλέγω ένα χρωματιστό χαρτόνι Α4 και ένα λευκό. Το χρωματιστό το κόβω στη μέση για να προκύψουν 2 κάρτες.
Στο λευκό εκτυπώνω το πατρόν που ακολουθεί και χωρίζω επίσης στη μέση για να βγούμε δύο λαγουδάκια. Προβάλλω στα παιδιά το βίντεο από το pinterest και δουλεύουμε παράλληλα με αυτό, εννοείται σταματώντας και διευκρινίζοντας όπου χρειάζεται.

Το πατρόν της δραστηριότητας σε pdf: Λαγουδακι 3d

2. Αναδιπλούμενα αβγά – κάρτα.
Δραστηριότητα που αγαπάνε πολύ τα παιδιά, καθώς φανερώνεται μια κρυμμένη εικόνα, καθώς εκμεταλλευόμαστε την έννοια των ψευδαισθήσεων. Με άλλα λόγια, στα μάτια των παιδιών μοιάζει μαγικό. Εύκολη, απλή και ιδιαίτερα διασκεδαστική. Ακόμη μια φορά επιλέγουμε εκτύπωση σε λευκό χαρτόνι Α4 για να μπορούμε να χρωματίσουμε με όποιο τρόπο θέλουμε (ξυλομπογιές, μαρκαδόρους κλπ.) και να είναι πιο ανθεκτική.
Μπορείτε να δείτε το βίντεο εδώ και αναλυτικές φωτογραφίες/οδηγίες εδώ.

Το πατρόν της δραστηριότητας σε pdf: Αναλιπλούμενα αβγά-κάρτα

3. Καλαθάκι με αβγουλάκια.
Επιλέγουμε χρωματιστό χαρτόνι Α4 για να εκτυπώσουμε το πατρόν για το καλαθάκι (σημ. το πατρόν είναι μια σύνθεση σχημάτων που βρήκα στο διαδίκτυο). Χρειαζόμαστε ένα λευκό χαρτόνι Α4 για να εκτυπώσουμε τα αβγά ου θα χρωματίσουν. Μια ταινία διπλής όψης και χορταράκι για να κολλήσουν πάνω στο καλάθι και φυσικά κόλλα στικ για τις υπόλοιπες ενώσεις.
Μπορείτε να δείτε το βίντεο εδώ και αναλυτικές φωτογραφίες/οδηγίες εδώ.

Τα πατρόν της δραστηριότητας σε pdf: Καλαθάκι   και  αβγά πάσχα

4. Στολισμός Πόρτας
Για τον στολισμό της πόρτας μπορούμε να εκτυπώσουμε αβγουλάκια σε χαρτόνι μεγέθους Α4 και να τα δώσουμε στα παιδιά να τα χρωματίσουν και να τα κόψουν. Στη συνέχεια τα κολλάμε με χαρτοταινία στην πόρτα της αίθουσάς μας. Εμείς το επιχειρήσαμε και τα παιδιά έκαναν όμορφες δημιουργίες.

Το πατρόν της δραστηριότητας σε pdf: Αβγά για στολισμό πόρτας

Πασχαλινά Αβγά Emogi
Πολύ διασκεδαστική δραστηριότητα για τους μαθητές είναι το βάψιμο των αβγών. Μόνο που κι εμένα μου αρέσει να ξεφεύγουμε λίγο από το συνηθισμένο και έτσι μια μέρα αποφασίσαμε να φτιάξουμε αβγά emogi σε παστέλ αποχρώσεις.
1. Σε κάθε ομάδα μαθητών μοιράστηκε ένα ποτήρι με νερό, λίγο λευκό ξύδι και το χρωματίσαμε με χρώματα ζαχαροπλαστικής σε διαφορετικές αποχρώσεις, σύμφωνα με τη συνταγή που υπάρχει παρακάτω.
2. Τα αβγά που έφεραν οι μαθητές, 2 ο καθένας, ήταν προβρασμένα και με λευκό κέλυφος για να βγούνε τα χρώματα πιο πιστά στο προσδοκώμενο αποτέλεσμα.
3. Βουτούσαμε σταδιακά τα αβγά στο χρωματισμένο νερό και περιμέναμε να χρωματιστούν. Στη συνέχεια τα τοποθετούσαμε σε απορροφητικό χαρτί και τα αφήναμε να στεγνώσουν.
4. Στο τέλος, με ανεξίτηλους μαρκαδόρους, τους προσθέταμε προσωπάκια.
Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν πολύ από τα χρώματα των αβγών και εγώ από τα σχέδια που δημιούργησαν.
Προτού βαφτούν τα αβγά, για μπορούμε να ξεχωρίσουμε σε ποιον ανήκουν, τοποθετήθηκαν σε κλασικές αβγοθήκες και στο καπάκι τους, πάνω από τη θέση κάθε αβγού, σημειώναμε το όνομα του παιδιού που τα είχε φέρει.
Η όλη διαδικασία κράτησε μια διδακτική ώρα.
Τα αβγά, τοποθετήθηκαν σε μια πασχαλινή κατασκευή μαζί με γλυκάκια και μια πασχαλινή καρτούλα και δόθηκαν ως δωράκι για τις διακοπές του Πάσχα.

Οι οδηγίες για το βάψιμο με χρώματα ζαχαροπλαστικής σε pdf: