4o THESS CODE FESTIVAL

To 4o THESS CODE FESTIVAL θα πραγματοποιηθεί στις 19 Οκτωβρίου 2019 (Σάββατο) κατά τις ώρες 09.30-18.00 στο ΕΚ Σταυρούπολης. Το αντικείμενο των εργαστηρίων αφορά τον προγραμματισμό εφαρμογών με σύγχρονες τεχνολογίες λογισμικού (Ενδεικτικά: Προγραμματισμός εφαρμογών με σύγχρονες τεχνολογίες λογισμικού. Ενδεικτικά: Προγραμματισμός με Python, C++,  Website Design, Ρομποτική, προγραμματισμός εφαρμογών για κινητές συσκευές (mobile apps), προγραμματισμός παιχνιδιών).

Ετικέτες:

Δραστηριότητα στο Scratch: Animate your name

Παρακάτω θα βρείτε οδηγίες για το project που δουλεύουμε στο Scratch.

Για τις Οδηγίες πατήστε animated name

Ετικέτες: , ,

Καλό Καλοκαίρι!

Αποτέλεσμα εικόνας για summer

Εργασίες Μαθητών Ε1

WordClouds για το Etwinning

Ετικέτες: ,

6 animation μικρού μήκους και βραβευμένα!

Υποψήφιο για το Όσκαρ καλύτερης ταινίας κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους. Βραβευμένο σε πολλά ευρωπαϊκά φεστιβάλ. Το γλυκύτατο Oktapodi είναι η ιστορία δύο ερωτευμένων χταποδιών που χωρίζονται και ξαναβρίσκονται, μέσα από μια σειρά κωμικών γεγονότων. Η υπέροχη μουσική είναι του Kenny Wood.

Ημέρα Περιβάλλοντος

Για να προβληματιστούμε αλλά και να χαλαρώσουμε με τις υπέροχες εικόνες…

Δείτε το παρακάτω ντοκιμαντέρ

Ποστερ για το Καλοκαίρι με το LibreOffice Writer

Εργασίες των παιδιών του Γ1 και Γ2 με το εργαλείο της σχεδίασης στο LibreOffice Writer.

Ετικέτες: , ,

Το Συννεφάκι Των Προσωπικών Δεδομένων – THE CLOUD – Ντοκιμαντέρ –

Είναι ένα σύμβολο που οι χρήστες των κινητών και των υπολογιστών γνωρίζουν πολύ καλά: ονομάζεται «CLOUD» και είναι η τελευταία τάση στο ίντερνετ, προκειμένου να γίνει η ζωή μας πιο εύκολη. Οι φωτογραφίες μας και η μουσική μας δεν αποθηκεύεται, πια, στο κινητό, το τάμπλετ ή το λάπτοπ, αλλά στο Cloud , με χρήση μόνο μέσω ίντερνετ. Πίσω από αυτή την «ευκολία» βρίσκονται τεράστιες, ηλεκτρονικές αποθήκες, διασκορπισμένες στα τέσσερα σημεία της γης. Όταν διαβάζουμε τα μέιλ μας, όταν συμπληρώνουμε την φορολογική μας δήλωση και ανεβάζουμε μια φωτογραφία μας στο Facebook, τα προσωπικά μας στοιχεία αποθηκεύονται στο Cloud , χωρίς να μας ενημερώσει ποτέ κανείς. Ποιος έχει πρόσβαση σε όλα αυτά τα προσωπικά μας δεδομένα;

Το παρόν ντοκιμαντέρ αποτελεί αναδημοσίευση από το youtube.

Γαλαξιακό Ετικετοσύνεφο! -2-

Η δημιουργία του λεξικού μας ολοκληρώθηκε με τη βοήθεια του padlet από τα παιδιά του Δ2 και τον συνεργαζόμενων σχολείων στο e-twinning project μας.

Δείτε το αποτέλεσμα και κατεβάστε το σε pdf (padlet-xjlms4kxc3u3) και png