Τα παιδιά της Ισπανίας δραματοποιούν το έθιμο του Επιταφίου!

Μπορεί το Πάσχα να έχει περάσει και  το πρόγραμμά μας “Baskets in Hand”  να οδεύει προς το τέλος του  όμως ένα ακόμα  βίντεο που μας έστειλαν οι συμμαθητές μας από την Ισπανία μας χαροποίησε ιδιαίτερα.

Τα παιδιά της Ισπανίας κατασκεύασαν τον δικό τους Επιτάφιο,  και δραματοποίησαν το έθιμό μας, με τους μικρούς μαθητές  να περνούν κάτω από αυτόν.

Να σημειώσουμε εδώ ότι οι μαθητές του νηπιαγωγείου μας στη διάρκεια του έργου και της συνεργασίας μας  με τις συμμετέχουσες χώρες, παρουσίασαν τα έθιμα του τόπου μας με εικόνες βίντεο και φωτογραφίες.

Το σημαντικό λοιπόν σε αυτές τις συνεργασίες και ένας από τους στόχους του eTwinning είναι να έρθουν σε επαφή μαθητές και εκπαιδευτικοί με την κουλτούρα των άλλων ευρωπαϊκών  χωρών.

Βλέποντας λοιπόν το συγκεκριμένο βίντεο χαρήκαμε ιδιαίτερα, και για ακόμη μια φορά διαπιστώσαμε πόσο κοντά μπορούν να έρθουν οι λαοί, να γνωριστούν μεταξύ τους με τα ήθη, έθιμα και τις παραδόσεις τους , και να γίνουν φίλοι μέσω της αλληλοκατανόησης και της αποδοχής!

Δείτε παρακάτω  το βίντεο από τα παιδιά της Ισπανίας:

Κατηγορίες: Baskets in Hands, Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Etwinning. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.