Φίνο Φθινοπωρινάκι !

Το φθινόπωρο είναι πάντα η εποχή που εντυπωσιάζει τους μικρούς μαθητές μας. Οι πρώτες βροχούλες και η αλλαγή στη φύση η οποία έπειτα από το μακρύ καλοκαίρι  είναι πια  ορατή, δημιουργεί πάντα απορίες στα παιδιά και έτσι το φθινόπωρο  είναι  ένα  θέμα το οποίο δεν παραλείπουμε να επεξεργαζόμαστε στις τάξεις μας.

Στις εικόνες που ακολουθούν επεξεργαζόμαστε το θέμα του Φθινοπώρου με διαθεματικό τρόπο προσπαθώντας πάντα να προωθήσουμε την ενεργό συμμετοχή των νηπίων.  Κατά τη διάρκεια της ασχολίας μας  γνωρίσαμε τα χρώματα, τα μετρήσαμε, τα ομαδοποιήσουμε και να τα αντιστοιχίσαμε.
Παράλληλα  αναπτύξαμε τον προφορικό μας λόγο, αιτιολογώντας τις απόψεις μας, ήρθαμε σε επαφή με τον γραπτό λόγο και τέλος εκφραστήκαμε δημιουργικά μέσα από τη ζωγραφική και την χειροτεχνία.

Υποδεχτήκαμε λοιπόν με πολλή χαρά το Φθινόπωρο παρατηρώντας αρχικά εικόνες σχολιάζοντας την φύση και τα χρώματά της.

My project 1 5

Έπειτα βγήκαμε στην αυλή και μαζέψαμε φύλλα σε διάφορα χρώματα.

My project 1 14

Στην τάξη μας μετρήσαμε τα χρώματα  τα ταξινομήσαμε και τα ομαδοποιήσαμε ανά κατηγορίες.

My project 1 7

Στη συνέχεια αντιστοιχήσαμε τα χρώματα με παιχνίδια της τάξης μας.

My project 1 8

Δεν θα μπορούσαμε να παραλείψουμε να ασχοληθούμε με τα γράμματα του Φθινοπώρου τα οποία και συνθέσαμε.
My project 1 13

Αφού γνωρίσαμε τα γράμματα τα ανακαλύψαμε και στο ατομικό φύλλο εργασίας μας.

“Τσακώσαμε” το γράμμα “Φ” του φθινοπώρου το οποίο ήταν κρυμμένο σε διάφορες γωνιές στην τάξη μας.

My project 1 9

Για να μην μας ξαναφύγει το γράψαμε στα δέντρο του Φθινοπώρου με τα χρώματα που αντιστοιχούν σε αυτό.

Χρησιμοποιήσαμε την φωνούλα του “Φ” και γίναμε οι ίδιοι άνεμοι και κάναμε διαγωνισμό του πιο δυνατού ανέμου…!!

My project 1 10

Επεξεργαστήκαμε το Φθινοπωρινό αίνιγμα -ποίημα της Ντίνας Χατζηνικολάου ” Είμαι το φύλλο το ξερό”

My project 1 12 Αντιγραφή

20221109 125141

collage 4

Τέλος κατασκευάσαμε τα δικά μας φθινοπωρινά δέντρα προσέχοντας να κολλήσουμε φυλλαράκια στα χρώματα του φθινοπώρου!

My project 1 15

My project 1 16 Αντιγραφή

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.