Από Ρόδο -Θεσσαλονίκη «Το διαδικτυακό μας παιχνίδι»

Τα συνεργατικά παιχνίδια αρέσουν πολύ στην τάξη μας, ιδιαίτερα όταν μας δίνεται η ευκαιρία να παίξουμε παιχνίδια με νέους φίλους .

Η χαρά μας ήταν πολύ μεγάλη όταν έφτασε επιτέλους η μέρα, που όλοι περιμέναμε με αγωνία, για να παίξουμε διαδικτυακά με τους φίλους μας  και συνεργάτες από το 10ο Νηπιαγωγείο  Νεάπολης Θεσσαλονίκης με το οποίο αναλάβαμε την δράση του Ιανουαρίου  του eTwinning  προγράμματός μας «Με την μάσκα μου μπορώ»

Το θέμα της δράσης μας ήταν οι Μάσκες στον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό (Αρχαίας Ελλάδας και  οι Βενετσιάνικες της Ιταλίας)

Στη δημιουργία του παιχνιδιού οι μαθητές και των δύο νηπιαγωγείων συμμετείχαν ενεργά καθώς οι ζωγραφιές τους απoτέλεσαν το πρότυπο. Ταυτόχρονα το παιχνίδι προσέγγισε την μαθησιακή περιοχή των μαθηματικών.

Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσετε την συνάντηση του ολοήμερου τμήματος του Νηπιαγωγείου μας με το 10ο Νηπιαγωγείο Νεάπολης Θεσσαλονίκης.

Παραθέτονται επίσης δύο σύνδεσμοι όπου  οι μαθητές μπορούν να συνεχίσουν το παιχνίδι ως εξάσκηση.

Παίζω με τα νούμερα

Παίζω με τον τροχό

Δημοσιεύθηκε στην Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Etwinning, Φορώντας την μάσκα μου μπορώ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.