ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Κινητοποιήσεις ενάντια στην αντιεκπαιδευτική επίθεση της κυβέρνησης

Συνάδελφοι, Την Πέμπτη 21 του Απρίλη κλείνουμε τα σχολεία! Το υπουργείο ετοιμάζει θύελλα μέτρων για την εκπαίδευση, πετάει στο δρόμο χιλιάδες συναδέλφους μας αναπληρωτές, κλείνει νηπιαγωγεία, ετοιμάζεται sepe_logoνα κόψει τους δασκάλους από τα ολοήμερα, να περιορίσει τις ώρες των ειδικοτήτων και να κόψει διδακτικές ώρες από τον πρωινό κύκλο.

Να μην επιτρέψουμε να περάσει!

Όλοι την Πέμπτη στις 9.30 π.μ. διαμαρτυρία στην Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης.

Διεκδικούμε:

• Μαζικούς διορισμούς τώρα
  • Απόσυρση της διάταξης για τον πίνακα των αναπληρωτών
  • Κατάργηση του Ν.3848/10
  • Απόσυρση των ρυθμίσεων για τον ελάχιστο αριθμό μαθητών στα νηπιαγωγεία.

Το Δ.Σ του Συλλόγου μας κηρύσσει επιπλέον στη στάση εργασίας που κήρυξε η ΔΟΕ,  στάση εργασίας 8.00 – 11.00 π.μ. για τον πρωινό κύκλο και 2.00-5.00μ.μ για τον απογευματινό κύκλο ώστε να διευκολυνθούν οι συνάδελφοι να συμμετέχουν στις κινητοποιήσεις.

Επίσης για όσους συναδέλφους επιθυμούν να συμμετέχουν στην κινητοποίηση στο Υπουργείο Παιδείας την πέμπτη  στην Αθήνα, ο Σύλλογος θα καλύψει τα έξοδα.

Οι  συνάδελφοι που επιθυμούν να πάνε στην Αθήνα θα πρέπει να δηλώσουν μέχρι την Τετάρτη στις 2.00μ.μ. στην πρόεδρο του συλλόγου, ώστε να ενοικιαστεί λεωφορείο, το οποίο θα αναχωρήσει αργά το βράδυ της Τετάρτης.

ΓΙΑ ΤΟ ΔΣ

sepe_ypografi