Αρχεία για 8 Απριλίου 2016

ΥΠΠΕΘ: Σχέδιο διάταξης για τις φετινές προσλήψεις αναπληρωτών »

O Υπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Νίκος Φίλης κατά τη σημερινή συνάντησή του με τα Δ.Σ. της ΟΛΜΕ και της ΔΟΕ,  παρουσίασε σχέδιο διάταξης νόμου για προσωρινό σύστημα πρόσληψης αναπληρωτών εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για το έτος 2016-2017, προκειμένου τα σχολεία να λειτουργήσουν χωρίς ελλείψεις εκπαιδευτικών από την πρώτη μέρα του σχολικού έτους.

ΑΔΕΔΥ: Όχι στη στοχοποίηση του Συντονισμού για το Προσφυγικό-Μεταναστευτικό »

Η Εκτελεστική Επιτροπή της Α.Δ.Ε.Δ.Υ. καταγγέλλει τη συντονισμένη επίθεση ενάντια στο Συντονισμό για το Προσφυγικό – Μεταναστευτικό,  που στοχοποιεί εκτός από τους ίδιους τους πρόσφυγες και μετανάστες, το κίνημα αλληλεγγύης και κοινής δράσης των προσφύγων, των εργαζομένων και της νεολαίας για την υπεράσπιση των δικαιωμάτων τους.

Πιρουέτες με στόχο ένα φθηνό σχολείο »

Δεν γνωρίζω εάν τα μέλη του ΣΥΡΙΖΑ στο Χαϊδάρι ικανοποιήθηκαν από τον πολιτικό λόγο του υπουργού Παιδείας Νίκου Φίλη, όταν τον άκουσαν να επαναλαμβάνει τις προτεραιότητές του για την εκπαίδευση. Και αυτό, διότι από τις πέντε προτεραιότητες, τις τέσσερις τις έχει εξαγγείλει και κατά την παραλαβή του υπουργικού θώκου στις 23/9 και κατά τις προγραμματικές […]

Προσλήψεις 36 αναπληρωτών εκπαιδευτικών. Μία Νηπιαγωγός στην Κέρκυρα »

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνει ότι για το σχολικό έτος 2015-2016 προσλαμβάνονται ως προσωρινοί αναπληρωτές 36 εκπαιδευτικοί για την κάλυψη λειτουργικών κενών σε σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Στην Κέρκυρα προσλήφθηκε μία Νηπιαγωγός.