Αρχεία για 14 Απριλίου 2016

Όλοι στη συγκέντρωση διαμαρτυρίας στην Π.Δ.Ε. Ιονίων Νήσων »

Όλοι στη συγκέντρωση διαμαρτυρίας στην Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ιονίων Νήσων την Παρασκευή 15 Απριλίου 2016 στις 10.00 π.μ. Αντιδρούμε στις πρόχειρες και αποσπασματικές νομοθετικές πρωτοβουλίες που προωθεί η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας καθώς και στις ρυθμίσεις για τα νηπιαγωγεία και τους αναπληρωτές!

ΔΟΕ: Όλοι στις συγκεντρώσεις γιατί οι μόνιμοι μαζικοί διορισμοί δε γίνονται με εκκλήσεις αλλά με τους αγώνες μας »

Έκπληξη μας προξενεί η σπουδή του Υπουργού Παιδείας κ. Φίλη να μην πραγματοποιηθεί η πανελλαδική συγκέντρωση  εκπαιδευτικών την Παρασκευή 15  Απριλίου στο υπουργείο Παιδείας. Ο κύριος Υπουργός  και η κυβέρνησή του, για μια ακόμη φορά, θέλουν να  εφαρμόσουν  με ένα καταιγισμό νόμων  πολιτικές που διαλύουν την εκπαίδευση, με το εκπαιδευτικό κίνημα στον καναπέ και στη […]

Μεταθέσεις Ειδικού Εκπαιδευτικού και Βοηθητικού Προσωπικού »

Από το Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνονται οι μεταθέσεις Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. και ΚΕ.Δ.Δ.Υ. και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (Ε.Β.Π.) σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. έτους 2016.

Β. Παληγιάννης: Οι προωθούμενες ρυθμίσεις διαλύουν την εκπαίδευση »

Οι ρυθμίσεις για τα νηπιαγωγεία και για τους αναπληρωτές, καθώς επίσης και μια σειρά άλλων αποσπασματικών και πρόχειρων νομοθετικών πρωτοβουλιών, που προωθεί η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, καταδεικνύουν την πλήρη απαξίωση του «διαλόγου», την απύθμενη ανευθυνότητά της και την έλλειψη σοβαρής, υπεύθυνης και ξεκάθαρης εκπαιδευτικής πολιτικής.

To δελτίο τύπου της Αστυνομίας για τη σύλληψη εκπαιδευτικού στην Κέρκυρα »

Συνελήφθη, την Τετάρτη, από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Κέρκυρας, ημεδαπός εκπαιδευτικός, για ασελγείς πράξεις σε βάρος ανηλίκων. Ο συλληφθείς στην κακουργηματικού χαρακτήρα δικογραφία που σχηματίσθηκε, βαρύνεται με τις κατηγορίες της «αποπλάνησης και κατάχρησης ανηλίκων σε ασέλγεια».

ΔΑΚΕ ΠΕ: Στριμώχνουν τα νήπια για να καλύψουν τα κενά της νέας σχολικής χρονιάς »

Το Υπουργείο Παιδείας μετά τις παλινωδίες,  τις «ήξεις- αφίξεις» και τις εξαγγελίες για δίχρονη προσχολική αγωγή κατέθεσε τελικά την Τρίτη 12/4/2016 το νέο σχέδιο Νόμου «Ρυθμίσεις για την Έρευνα και άλλες διατάξεις» με το οποίο (στο άρθρο 35) κατεδαφίζει ό, τι έχει απομείνει από την Προσχολική Αγωγή.