Αρχεία για 31 Μαρτίου 2016

Δ/νση ΠΕ Κέρκυρας: Κατάταξη αναπληρωτών (τακτικού) σε μισθολογικά κλιμάκια (ΜΚ) »

Η Δ/νση ΠΕ Κέρκυρας ανακοίνωσε τον πίνακα με την κατάταξη των αναπληρωτών (τακτικού προϋπολογισμού) σε μισθολογικά κλιμάκια (ΜΚ) σύμφωνα με το νόμο 4354.

Παράταση απόσπασης εκπαιδευτικών στο εξωτερικό για το σχολικό έτος 2016-2017 και 2017 του Νοτίου Ημισφαιρίου »

Το Υπουργείο Παιδείας, μετά τη δημοσίευση της πρόσκλησης ενδιαφέροντος εκπαιδευτικών για απόσπαση στο εξωτερικό για το σχολικό έτος 2016-2017, δημοσίευσε και την εγκύκλιο παράτασης της απόσπασης των εκπαιδευτικών που υπηρετούν στις σχολικές μονάδες του εξωτερικού για το σχολικό έτος 2016-2017 και 2017 του Νοτίου Ημισφαιρίου.

ΣτΕ: Δικαίωση προσφυγής για την επιλογή στελεχών εκπαίδευσης και παραπομπή στην Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας »

Σύμφωνα με το esos.gr δημοσιεύτηκε η απόφαση του Τμήματος σχετικά με την προσφυγή της Πανελλήνιας Ένωσης Διευθυντών  Εκπαίδευσης και 57 Διευθυντών Σχολείων , στο ζήτημα της συνταγματικότητας και την νομιμότητας της κανονιστική πράξης που αφορά τις επιλογές στελεχών σύμφωνα με το Νόμο 4327/2015 των «Μπαλτά-Κουράκη».

Τι δήλωσε ο Υπουργός Παιδείας για την αξιολόγηση »

Σε συνέντευξη στο Ρ/Σ στο “κόκκινο” ο Υπουργός Παιδείας κ. Νίκος Φίλης ρωτήθηκε για την αξιολόγηση. Ένα θέμα που συζητιέται στα σπίτια των εκπαιδευτικών και των οικογενειών που αγαπούν και πιστεύουν πολύ  στη δημόσια εκπαίδευση. Ο Υπουργός δήλωσε:

Για την οργανικότητα των Δημοτικών Σχολείων »

Απαντώντας σε Ερώτηση σχετικά με την οργανικότητα του Δημοτικού Σχολείου Μεγανησίου, ο υπουργος Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, Νίκος Φίλης, γνωστοποίησε: Σύμφωνα με την αρ.Φ.3/897/97652/Γ1/25-9-2006 Κ.Υ.Α. (ΦΕΚ 1507/2006,τ.Β΄) η οργανικότητα των Δημοτικών Σχολείων προσδιορίζεται από την αναλογία δεκαπέντε (15) μαθητών προς ένα (1) δάσκαλο για τα μονοθέσια, διθέσια και τριθέσια και για τα λοιπά είκοσι πέντε […]