Αρχεία για 17 Μαρτίου 2016

Πριν το Πάσχα η απόφαση του ΣτΕ για το σύστημα επιλογής Διευθυντών Σχολείων »

Η διάσκεψη του επταμελούς τμήματος του Συμβουλίου της Επικρατείας σχετικά με την αίτηση ακύρωσης που κατέθεσαν 57 Διευθυντές Σχολείων και η Πανελλήνια Ένωση Διευθυντών Εκπαίδευσης επί του νέου συστήματος επιλογής στελεχών εκπαίδευσης, του νόμου 4327/2015.

Κινητικότητα στο Δημόσιο: Ποιοι θα έχουν προτεραιότητα »

Κάθε υπάλληλος του στενού ή ευρύτερου δημόσιου τομέα θα έχει πρόσβαση σε θέσεις που περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα. Αλλαγές έρχονται με το νέο νομοσχέδιο του υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης, στο σύστημα κινητικότητας των δημοσίων υπαλλώλων.

Τρόποι απόδειξης γλωσσομάθειας σύμφωνα με τον ΑΣΕΠ »

Μετά από ερωτήματα αρκετών συναδέλφων σχετικά με τους τίτλους γλωσομάθειας που αναγνωρίζονται από το ΑΣΕΠ (Ανώτατο Συμβούλιο Επιλογής Προσωπικού), παραθέτω τον τρόπο απόδειξης αυτών καθώς και τους τίτλους γλωσομάθειας που αναγνωρίζονται από την ανεξάρτητη αρχή ΑΣΕΠ.

ΔΟΕ: Για την καταχώρηση στοιχείων σχετικά με τις κτηριακές υποδομές στο σύστημα myschool. Γνωμοδότηση της νομικής συμβούλου »

Με «εξαιρετικά επείγον» έγγραφό του στις 4-3-2016 (α.π. 38882/Α2), το Υπουργείο Παιδείας απευθύνεται στις σχολικές μονάδες ζητώντας τους μεταβαίνοντας στη σελίδα «Στοιχεία συγκροτήματος» του myschool να προχωρήσουν σε έλεγχο ορθότητας και τυχόν επικαιροποίηση των ήδη καταχωρημένων στοιχείων και στη συμπλήρωση νέων πεδίων που έχουν προστεθεί για κάθε σχολικό κτήριο χωριστά.