Αρχεία για 5 Μαρτίου 2016

Η Ιθάκη του Καβάφη σε κόμικ »

Ο Αυστραλός cartoonist Gavin Aug Than μετατρέπει, με τα μαγικά του μολύβια, την Ιθάκη του Κ.Π. Καβάφη σε μία ζωντανή, εικονογραφημένη ιστορία. Ο μύθος των περιπετειών του Οδυσσέα λειτουργεί ως βάση για το πιο γνωστό ποίημα του Αλεξανδρινού ποιητή, ξεδιπλώνοντας σε λίγες στροφές το πραγματικό νόημα της ζωής.

ΠΔΕ Ιονίων Νήσων: Τροποποίηση Ορισμού Αναπληρωτών Προϊσταμένων Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης »

Ο Περιφερειακός Δ/ντής ΠΕ & ΔΕ Ιονίων Νήσων, με απόφασή του, τροποποιεί τον ορισμό αναπληρωτών Προϊσταμένων Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Ιονίων Νήσων.

ΠΔΕ Ιονίων Νήσων: Συμπλήρωση υποχρεωτικού ωραρίου Εκπαιδευτικών »

Ο Περιφερειακός Δ/ντής ΠΕ & ΔΕ Ιονίων Νήσων, με απόφασή του, διαθέτει τους παρακάτω Εκπαιδευτικούς για συμπλήρωση του υποχρεωτικού τους ωραρίου έως τη λήξη του τρέχοντος διδακτικού έτους, με τον όρο ότι, σε περίπτωση που προκύψουν λειτουργικά κενά στις Σχολικές Μονάδες της Δ.Π.Ε. Κέρκυρας θα καλυφθούν πρωτίστως από τις εκπαιδευτικούς του παρόντος πίνακα.

Έρευνα υποστηρίζει ότι τα αρχαία ελληνικά “θεραπεύουν” τη δυσλεξία »

Την ωφέλεια που προκύπτει για τη διαμόρφωση και τη σωστή χρήση του εγκεφάλου αναγνωρίζουν ξένοι καθηγητές, οι οποίοι προτείνουν τη συστηματική διδασκαλία της γλώσσας σαν θεραπεία σε δυσλεκτικά παιδιά. Σύμφωνα με την θεωρία, του Καθηγητού της Φιλολογίας Eric Havelock η οποία στηρίζεται στον Πλάτωνα, το αρχαίο Ελληνικό αλφάβητο προκάλεσε πακτωλό αφηρημένων εννοιών, λόγω ενεργοποίησης του […]

Β. Παληγιάννης: Τι συζητήθηκε στο ΚΥΣΠΕ »

Συνεδρίασε την Πέμπτη 3-3-16 το ΚΥΣΠΕ και αποφάσισε με βάση τα θέματα Η.Δ. τα παρακάτω:

Έναρξη – λήξη, διακοπές – αργίες σχολικού έτους 2015-2016 ελληνικών σχολικών μονάδων εξωτερικού »

Οι ημερομηνίες  έναρξης και λήξης του διδακτικού έτους 2015-2016, οι  διακοπές και αργίες για τις σχολικές μονάδες της περιοχής ευθύνης των Συντονιστικών Γραφείων Βερολίνου, Ντύσσελντορφ, Μονάχου, Στουτγκάρδης, Βρυξελλών, Λονδίνου, Γιοχάνεσμπουργκ, και Καΐρου, έχουν  ως εξής:

ΑΔΕΔΥ: Υπόμνημα προς Αναπλ. Υπουργούς σχετικά με την κατάργηση του επιδόματος παραμεθορίου »

Κύριοι Υπουργοί, Η Εκτελεστική Επιτροπή της Α.Δ.Ε.Δ.Υ. με το υπ’ αριθμ. 357/14.12.2015 έγγραφό της, είχε αναδείξει την κατηγορηματική αντίθεσή της στην αρχική κυβερνητική πρόθεση να καταργηθεί το επίδομα απομακρυσμένων – παραμεθόριων περιοχών, για δεκάδες χιλιάδες εργαζόμενους στο Δημόσιο.

ΑΔΕΔΥ: Κάλεσμα στο Συλλαλητήριο Τετάρτη 9 Μαρτίου »

Η Εκτελεστική Επιτροπή της Α.Δ.Ε.Δ.Υ. καλεί τους εργαζόμενους στο Δημόσιο και όλους τους πολίτες της Αττικής, στο Συλλαλητήριο που οργανώνεται από συνδικαλιστικούς και επιστημονικούς φορείς την Τετάρτη, 9 Μαρτίου 2016, στις 3:00μμ, στο Σύνταγμα.

Προσλήψεις 96 αναπληρωτών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση. Μία πρόσληψη στην Κέρκυρα »

Προσλήψεις εκπαιδευτικών των κλάδων ΠΕ70-Δασκάλων και ΠΕ60-Νηπιαγωγών καθώς και ΠΕ06-Αγγλικής Γλώσσας, ΠΕ11-Φυσικής Αγωγής, ΠΕ19 & ΠΕ20-Πληροφορικής και ΠΕ32-Θεατρικών Σπουδών με πλήρες και μειωμένο ωράριο στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.

Τι δήλωσε ο Υπουργός Παιδείας για διορισμούς, αναπληρωτές, σχολικούς συμβούλους και αξιολόγηση »

Στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων της Βουλής ο Υπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων αναφέρθηκε στην ορθότητα των επιλογών για τη στελέχωση νευραλγικών θέσεων για την Παιδεία, επιλογών που συνδυάζουν αξιοκρατικά κριτήρια.