Αρχεία για 7 Δεκεμβρίου 2015

ΔΟΕ: Καταγγελία για τη διοργάνωση σεμιναρίου την ημέρα της γιορτής του Πολυτεχνείου »

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. καταδικάζει την ενέργεια του σχολικού συμβούλου της 3ης εκπαιδευτικής περιφέρειας δημοτικής εκπαίδευσης Μολάων ο οποίος επιχείρησε να προχωρήσει σε επιμορφωτική συνάντηση με συναδέλφους αναπληρωτές την ημέρα της γιορτής του Πολυτεχνείου.

Μ.-Μ. Τσίπρα: Γνωμοδότηση για τη μείωση ωραρίου με τα χρόνια υπηρεσίας των συναδέλφων »

Ι. Επί του ερωτήματος. Μου ζητήθηκε από τον Σύλλογο Εκπαιδευτικών ΠΕ Ανατολικής Αττικής ΠΕ Σωτηρίου να γνωμοδοτήσω επί του κάτωθι ερωτήματος:

Μ.-Μ. Τσίπρα: Γνωμοδότηση για την ανάθεση υποχρεωτικών υπερωριών »

Ετέθη υπόψη μου από τον Σύλλογο Εκπαιδευτικών Π.Ε. Ν. Καβάλας το κάτωθι ερώτημα: «Σε σχολείο του νομού μας συνάδελφοι που τους ανατέθηκαν υποχρεωτικές υπερωρίες, με απόφαση, κατά πλειοψηφία, του συλλόγου διδασκόντων, έκαναν χρήση των στάσεων εργασίας, που έχει προκηρύξει η Δ.Ο.Ε.

Νόμος 4351/2015 “Bοσκήσιμες γαίες Ελλάδας και άλλες διατάξεις” »

Δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης ο νόμος 4351/2015 “Bοσκήσιμες γαίες Ελλάδας και άλλες διατάξεις” όπου μεταξύ άλλων είναι ενταγμένα θέματα του υπουργείου Παιδείας, όπως θέματα μόνιμων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών, επιλογής Διευθυντών Εκπαίδευσης, θέματα Πανελλαδικών Εξετάσεων, απόλυσης μαθητών, απολυτηρίων ιδιωτικών σχολείων, θέματα οργανσιμού του υπουργείου Παιδείας, Καλλιτεχνικών Σχολείων και Ομογενών Εκπαιδευτικών.