Αρχεία για 28 Νοεμβρίου 2015

B. Παληγιάννης: Συνεδρίαση ΚΥΣΠΕ την Τετάρτη 2-11-2015 »

Σας ενημερώνω ότι την Τετάρτη 2-11-15 θα συνεδριάσει το ΚΥΣΠΕ με θέματα ημερήσιας διάταξης τα παρακάτω:

Η θέση της πληροφορικής στο σχολείο. Άποψη του Δρ Παναγιώτη Τσιωτάκη* »

Η εκπαίδευση είναι ένας από τους ζωτικότερους χώρους ενός κράτους, καθώς, εκτός των άλλων, άπτεται τομέων όπως η οικονομία και η ανάπτυξη, και επηρεάζει τη βιωσιμότητα, την εξέλιξή του. Δυστυχώς, όμως, ο σωστός σχεδιασμός, φέρνει καρπούς χρόνια αργότερα μετά την πραγματοποίησή του. Αντίστοιχα, ο λάθος σχεδιασμός φαίνεται ετεροχρονισμένα με μη αναστρέψιμα αποτελέσματα.

Mελέτη του ΟΟΣΑ για την εικόνα των Ελλήνων εκπαιδευτικών το 2015 »

Εάν θα έπρεπε να συμπτύξουμε σε μία πρόταση την, 568 σελίδων, έκθεση του ΟΟΣΑ για την εκπαίδευση, σε ότι αφορά τους δασκάλους και τους καθηγητές στην χώρα μας αυτή θα ήταν: είναι ηλικιωμένος, πληρώνονται λιγότερο από τον μέσο όρο, έχασαν τα περισσότερα χρήματα στην κρίση και δουλεύουν με λιγότερα παιδιά και λιγότερες ώρες.

Τι μπορούμε να μάθουμε από το γερμανικό εκπαιδευτικό σύστημα -Τι έκανε το Βερολίνο »

Ήταν μια άβολη στιγμή για το γερμανικό κράτος όταν το 2000 ο ΟΑΑΣΑ ανακοίνωσε τα απογοητευτικά αποτελέσματα του για τα γερμανικά σχολεία. Η Γερμανία όμως δεν έχασε χρόνο, πήρε μολύβι και χαρτί και αναγέννησε το εκπαιδευτικό της σύστημα σε μόλις δέκα χρόνια.