Αρχεία για 2 Νοεμβρίου 2015

Πρόσληψη 189 αναπληρωτών Δασκάλων και 47 Νηπιαγωγών (2015-16 γ΄φάση). Στην Κέρκυρα 9 Δάσκαλοι και 3 Νηπιαγωγοί »

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνει ότι για το σχολικό έτος 2015-2016 προσλαμβάνονται ως προσωρινοί αναπληρωτές 189 εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ70-Δασκάλων και 47 εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ60-Νηπιαγωγών για την κάλυψη λειτουργικών κενών σε σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Πρόσληψη προσωρινών αναπληρωτών ΕΕΠ στα Ιόνια Νησιά για το διδακτικό έτος 2015-2016. Λειτουργικά κενά ΕΕΠ & ΕΒΠ »

Προσλαμβάνονται ως προσωρινοί αναπληρωτές Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ) με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, στο πλαίσιο  υλοποίησης της Πράξης «Ανάπτυξη Υποστηρικτικών Δομών για την Ένταξη και Συμπερίληψη στην Εκπαίδευση των μαθητών με αναπηρίαή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες – Μετατροπή του Ειδικού Σχολείου σε Κέντρο Υποστήριξης Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης»,

Συμπληρωματικές αποσπάσεις εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης σε Βιβλιοθήκες και στα ΓΑΚ (2015-2016) και ανακλήσεις απόσπασης εκπαιδευτικών »

Συμπληρωματικές αποσπάσεις εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης στην Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδας, στις Δημόσιες Βιβλιοθήκες και στα Γενικά Αρχεία του Κράτους (Κεντρική Υπηρεσία και Περιφερειακές Υπηρεσίες) για το σχολικό έτος 2015-2016 και ανακλήσεις απόσπασης εκπαιδευτικών.

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. στηρίζει την κινητοποίηση των φορέων της Ειδικής Αγωγής »

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. στηρίζει την κινητοποίηση των φορέων της Ειδικής Αγωγής που πραγματοποιείται την Τετάρτη 4 Νοεμβρίου 2015 και καλεί σε συμμετοχή στο Παν-Αναπηρικό Συλλαλητήριο, στην Πλατεία Ομονοίας, στις 11:00πμ. και στην πορεία που θα ακολουθήσει στη Βουλή των Ελλήνων.

ΔΟΕ: Ανακοίνωση για σίτιση – περίθαλψη »

Σύμπτωμα της καπιταλιστικής κρίσης και αποτέλεσμα των αντιλαϊκών μνημονιακών πολιτικών, το φαινόμενο της φτωχοποίησης των μαθητών μας, εμφανίζεται όλο και πιο έντονα, με όλο και πιο οξυμένες μορφές και απλώνεται σε όλη τη χώρα. Καθημερινά αντιμετωπίζουμε καταστάσεις όπου μαθητές και μαθήτριες έρχονται στο σχολείο νηστικοί/ές. Επίσης, όλο και πιο συχνό είναι το φαινόμενο της ελλιπούς […]