Αρχεία για 20 Σεπτεμβρίου 2012

Β. Παληγιάννης: Ανακοινώνονται αύριο 900 προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ 71 και ΠΕ 61 »

Όπως ενημερώθηκα από την αρμόδια Διεύθυνση Ειδικής Αγωγής, αύριο Παρασκευή 21/09/2012 θα προχωρήσουν σε προσλήψεις περίπου 700 ΠΕ 71 και 200 ΠΕ 61.

ΔΟΕ: Ανακοίνωση για τα κενά εκπαιδευτικών και τις προσλήψεις αναπληρωτών »

Είκοσι ημέρες μετά την έναρξη της σχολικής χρονιάς το Υπουργείο Παιδείας εξακολουθεί να εμπαίζει τους εκπαιδευτικούς και την ελληνική κοινωνία αποκρύπτοντας τα πραγματικά κενά εκπαιδευτικών, θέλοντας να ωραιοποιήσει την κατάσταση που επικρατεί στα σχολεία, με μοναδικό στόχο την εξοικονόμηση πόρων από τις προσλήψεις αναπληρωτών στην Ειδική Αγωγή, στα κλασικά τμήματα και στα ολοήμερα σχολεία.

Δ. Μπράτης: “Τραγελαφικές” καταστάσεις, στο Υπουργείο Παιδείας, με τα κενά της Π.Ε. Ολοκληρώθηκε η συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ για αποσπάσεις – παραιτήσεις »

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι, Ολοκληρώθηκε σήμερα η συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ για τις αποσπάσεις και τις παραιτήσεις των εκπαιδευτικών Π.Ε..

ΔΟΕ: Ανακοίνωση-κάλεσμα στη ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ της 26ης του Σεπτέμβρη 2012 »

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι Εδώ και δυόμιση  χρόνια κόβονται μονομερώς μισθοί, συντάξεις και κοινωνικές παροχές, ενώ το «τέρας» του χρέους και των ελλειμμάτων συνεχίζει να απαιτεί συνεχώς νέες θυσίες και νέες περικοπές.

Απάντηση σε ερωτήματα σχετικά με το διπλασιασμό των μορίων κατ’ εφαρμογή του Ν. 3848/2010 των εκπαιδευτικών που διορίστηκαν το 2010 και μετά »

Έπειτα από ερωτήματα σχετικά με το σχετικά με το διπλασιασμό των μορίων κατ’ εφαρμογή του Ν. 3848/2010 των εκπαιδευτικών που διορίστηκαν το 2010 και μετά, το υπουργείο Παιδείας με εγκύκλιό του διευκρινίζει τα ακόλουθα:

ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Κάλεσμα προς Βουλευτές και τα κόμματα της Βουλής »

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας,  ομόφωνα αποφάσισε, να καλέσει τα κόμματα της Βουλής, ώστε να ψηφίσουν την πρόταση νόμου του ΚΚΕ, για την κατάργηση των μνημονίων, καθώς  και κάθε άλλη πρόταση νόμου που καταργεί νομοθετικές ρυθμίσεις που προβλέπονται στα μνημόνια, το μεσοπρόθεσμο πλαίσιο δημοσιονομικής στρατηγικής, τους εφαρμοστικούς νόμους και τις δανειακές συμβάσεις.

ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Παροχή δωρεάν σίτισης στους αναπληρωτές »

Συναδέλφισσες και Συνάδελφοι,  Είναι φανερό πως το Υπουργείο Παιδείας και η Κυβέρνηση μας εμπαίζουν. Την περίοδο που έχουν καταδικάσει το δημόσιο σχολείο με τη συνεχή υποχρηματοδότησή του και όλους τους εκπαιδευτικούς  με την μισθολογική ένδεια, μας φιλοδωρούν με συσσίτια.

ΣΕΠΕ Κέρκυρας: Ανακοίνωση στήριξη στο ΕΣΥΝ »

Σήμερα 17  Σεπτεμβρίου του 2012, το ΔΣ του Συλλόγου  Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας,  συνεδρίασε και αφού έλαβε υπόψη ότι:

Ιστορία (ΣΤ΄ Δημοτικού) »

Το βιβλίο ιστορίας της ΣΤ΄ Δημοτικού έχει τίτλο: «Ιστορία του νεότερου και σύγχρονου κόσμου». Είναι μια περίοδος πολύ σημαντική, η οποία ξεκινά από την Άλωση της Κωνσταντινούπολης και φτάνει μέχρι τις μέρες μας. Παρακάτω δείτε και εκτυπώστε το βιβλίο μαθητή, το τετράδιο εργασιών και το βιβλίο δασκάλου.

Επιστροφή φόρου 180 ως 900 ευρώ για το πετρέλαιο θέρμανσης »

Επιδότηση από 180 μέχρι 900 ευρώ ανάλογα με την κατανάλωση και την περιοχή και με βάση εισοδηματικά και περιουσιακά κριτήρια θα λάβουν οι καταναλωτές για το πετρέλαιο θέρμανσης σύμφωνα με το τελικό σχέδιο του υπουργείου Οικονομικών.

Β. Παληγιάννης: Αποσπάσεις Γ΄ φάσης εκπαιδευτικών Π.Ε. Θεατές στο «θέατρο του παραλόγου»!!! »

Στη σημερινή συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ με θέμα τις αποσπάσεις εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ επικράτησε η λογική του «παραλόγου». Συγκεκριμένα η Διοίκηση εισηγήθηκε να πραγματοποιηθούν αποσπάσεις μόνο για πολύ σοβαρούς λόγους με την προσχηματική δικαιολογία ότι η ικανοποίηση των αιτήσεων απόσπασης θα δημιουργούσε προβλήματα στην εύρυθμη λειτουργία των σχολείων. Με βάση αυτήν την […]