Το μουσικοκινητικό παραμύθι «Κρατήσου πάνω μου» μας συντροφεύει την περίοδο της Αποκριάς!

Στο πλαίσιο του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων: «Εγώ, εσύ και όλοι μαζί, η τάξη μας όλη μια σκηνή» (πολιτιστικό πρόγραμμα με θέμα το θέατρο ως μέσο προσέγγισης των διδακτικών θεμάτων), με την έναρξη της Αποκριάς γνωρίσαμε το μουσικό παραμύθι «Κρατήσου πάνω μου»

kratisoupanomou

Τα παιδιά γνώρισαν τις περιπέτειες των τριών μικρών σκανταλιάρικων ποντικών, του Ερνέστο, του Μελίτο και του άτυχου Χουρχούρη, που έπεσε στον υπόνομο, καθώς και των υπόλοιπων ζώων, της γάτας Ρόζης, του φιδιού ονόματι Σολφίδης, της πάπιας Πόπης, της Ίριδας της… Νυχτερίριδας, του Μένιου του αλόγου-αστυνομικού και του Τίμου του βάτραχου, της υπέροχης αυτής παρέας, που μέσω της μουσικής (με υπέροχα τραγούδια πλαισιωμένα με ακόμα πιο υπέροχες ενορχηστρώσεις) βοήθησαν τα παιδιά να ταξιδέψουν σε ένα μαγικό, θεατρικό ταξίδι, υποδυόμενα τους ρόλους των ζώων, τραγουδώντας και παίζοντας με τη μουσική και να εκφραστούν με το χορό και τη μουσικοκινητική.

Καθώς είχε ανοίξει και το τριώδιο, αποφασίσαμε με τα νηπιάκια μας να κατασκευάσουμε μάσκες, ώστε να υποδυθούμε πιο πειστικά τους ρόλους και να μεταμορφώσουμε όντως την τάξη μας σε θεατρική-μουσική σκηνή!

Όταν ολοκληρώθηκαν οι μάσκες και δραματοποιήσαμε το παραμύθι, κάναμε και έκπληξη στα παιδάκια του διπλανού τμήματος: μεταμφιεστήκαμε στα ζωάκια του παραμυθιού, και παίξαμε μαντέματα, μέχρι να μας καταλάβουν!

kratisou2 kratisou3 kratisou4 kratisoupanomou

Πριν από αυτή τη δράση, ωστόσο, τα παιδιά αναπαρήγαγαν το παραμύθι, στήνοντας εξολοκλήρου την πλοκή, παίζοντας με τα μουσικά όργανα και υποδύθηκαν τα ζώα-ρόλους του παραμυθιού που τα ίδια επέλεξαν, μέσα από μια διαδικασία επιλογής και καταγραφής προτιμήσεων:

krathsoudramatopoiisi kratisoudrama

Τα παιδιά γράφουν σε έναν πίνακα το όνομά τους και δίπλα ποιο ζωάκι θα υποδυθούν, ώστε να έχουν στα χέρια τους την αντίστοιχη μάσκα (όλα τα παιδιά έφτιαξαν μάσκες για όλους τους ρόλους, κατά βούληση).

Αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία διανομής ρόλων, τα παιδιά ξεκίνησαν να δραματοποιούν την υπέροχη αυτή μουσική ιστορία, φορώντας τις μάσκες τους:

kratisoudrama1 kratisoudrama2 kratisoudrama3 kratisoudrama4 kratisoudrama5 kratisoudrama6 kratisoudrama7

Τα νήπια μέσω της δραματοποίησης και της βιωματικής αναπαράστασης της ιστορίας καλλιεργούν πληθώρα δεξιοτήτων (προφορική επικοινωνία, κιναισθητική ικανότητα, δεξιότητες κοινωνικής αλληλεπίδρασης όπως την ικανότητα συνεργασίας και το δέσιμο/τη δυναμική της ομάδας, μουσικές δεξιότητες, κ.α.) και οικοδομούν τη γνώση μέσω του παιχνιδιού και της καλλιτεχνικής έκφρασης.

Ευχαριστούμε πολύ τον μουσικό του Δημοτικού Σχολείου Αγίου Ματθαίου κο Γιάννη Κυριακούλη που μας σύστησε το βιβλίο αλλά και  τη φοιτήτρια Κική Κέρζελη και την επιβλέπουσα καθηγήτριά της κα Ιωάννα Ετμεκτσόγλου, που μας γνώρισαν τη «Νυχτερίριδα» στο μουσικό σεμινάριο «κιθάρα εξπρές στην τάξη» και μας ενέπνευσαν να εμπλέξουμε το παραμύθι αυτό στο καινοτόμο πρόγραμμα που υλοποιείται στο νηπιαγωγείο μας!

Ένα μεγάλο μπράβο στην ομάδα συγγραφής, εικονογράφησης και ενορχήστρωσης, ονόματι «Δον Ηχώτες»!

Για πληροφορίες σχετικά με το βιβλίο πατήστε εδώ!