Δράσεις Δευτέρα 21-3-2022

Δευτέρα 21/3/2022. Ημέρα Δασοπονίας.3316779

Φυτεύουμε δέντρα στην αυλή του σχολείου μας.  Πρόκειται για μία δράση που εντάσσεται στην προώθηση της στρατηγικής της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την βιοποικιλότητα με ορίζοντα το 2030, με πρωτοβουλία του Τμήματος Πρωτογενούς Τομέα-Περιφερειακής Ανάπτυξης και Προστασίας του Περιβάλλοντος του Δήμου Ιωαννιτών. Στη δράση συμμετέχουν μαθητές του σχολείου με την υποστήριξη εκπαιδευτικών.

Η δράση με τίτλο: «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης» 2

θα πραγματοποιηθεί επίσης τη Δευτέρα 21 Μαρτίου 2022, δίνοντας την ευκαιρία στους μαθητές του σχολείου μας να επαναλάβουν το διάσημο πείραμα του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και φιλοσόφου Ερατοσθένη. Βασικός στόχος της δράσης είναι η ανάδειξη του πειράματος, ως αναπόσπαστου συστατικού της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Η δράση διοργανώνεται από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων ΕΚΦΕ (ΠΑΝΕΚΦΕ), σε συνεργασία με το ΙΑΑΔΕΤ του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, την υποστήριξη και έγκριση του Υπουργείου Παιδείας. Στη δράση συμμετέχουν οι μαθητές του τμήματος Α2, με την καθοδήγηση  εκπαιδευτικών.

Ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων υποστήριξε και τις δύο αυτές δράσεις.