Ο ανθρωπιστικός ρόλος του σχολείου

Ο ρόλος του σχολείου είναι πολλαπλός.  Βαθιά παιδαγωγικός, αλλά και ανθρωπιστικός και κοινωνικός!!! Η σχολική κοινότητα του Λυκείου μας υπηρέτησε πιστά σύσσωμη αυτόν το ρόλο μόλις χρειάστηκε.

Οι γονείς και κηδεμόνες, τα παιδιά μας και οι εκπαιδευτικοί μας με παρότρυνση από τον ίδιο το  σύλλογο διδασκόντων, το 15μελές μαθητικό συμβούλιο και το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων συγκέντρωσαν ένα ποσό που ξεπέρασε κάθε αισιόδοξη προσδοκία μας ώστε να συνδράμουν στην ανάγκη μικρού μαθητή γειτονικού μας σχολείου.

Ένα κουτί ήταν αρκετό για να γεμίσει μέσα σε τρεις μέρες με ελπίδα και φωτεινότητα το σχολείο μας.

Συγχαρητήρια στο 15μελές συμβούλιο, στα παιδιά μας, στους γονείς τους και στους εκπαιδευτικούς μας για την πιο σημαντική δράση της φετινής σχολικής χρονιάς.

Είθε το αγαθό της υγείας να μας συντροφεύει όλους και όλες.