Σχολικός περίπατος με μέτρα προστασίας

Σημαντικό κομμάτι της εκπαιδευτικής διαδικασίας είναι οι περίπατοι και οι διδακτικές επισκέψεις.  Φυσικά η πραγματοποίησή τους γίνεται δύσκολη με τα νέα μέτρα προστασίας.

Ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας – μετά από συζήτηση – ικανοποιώντας το αίτημα του 15μελούς συμβουλίου των παιδιών μας πραγματοποίησε σχολικό περίπατο κατά το μήνα Οκτώβριο στις 14/10/2020 ως εξής:

• Με μάσκες για εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες
  • Σε διαφορετικά μέρη για κάθε τάξη και τμήμα (Παραλία Καβουρίου – Λίμνη Βουλιαγμένης – Ακτή Βουλιαγμένης)
  • Με ξεχωριστή αναχώρηση του κάθε τμήματος από το σχολείο με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών
  • Με αυξημένη επιτήρηση των μαθητών/τριών μας
  • Με τήρηση των μέτρων που ίσχυαν για τα καταστήματα, όπου κάθισαν, οι εκπαιδευτικοί ή οι μαθητές/τριες

Όσο και αν αυτός ο περίπατος δεν έμοιαζε καθόλου με τους προηγούμενους, όλοι γύρισαν ικανοποιημένοι και αναζωογονημένοι.

Το ξεχωριστό περιβάλλον της Βουλιαγμένης, ο εξαιρετικός καιρός  και ο μικρός αριθμός του συνόλου των μαθητών του σχολείου μας μας προσέφερε αυτήν τη δυνατότητα.

Η κατάσταση στο μέλλον θα επαναξιολογηθεί και θα παρθούν οι πιο ασφαλείς αποφάσεις για παιδιά και εκπαιδευτικούς.